Copa Sudamericana
FIFA Region
CONMEBOL
Season
2022
Location
South America
Abbreviation
COPASUD

Summary

The 2022 Copa Sudamericana is South America's second most prestigous club football tournament where top club teams (44 total) from all 10 CONMEBOL F/As (football associations) are represented. It is the equivalent of the UEFA Europa League. The 2022 winner will play in the 2023 Copa Libertadores.

Each F/A is given a minimum of 4 berths, while Argentina and Brazil are each given 6. Stage entry is based on cummulative historical relative performance of each F/A against the other F/As.

Atlético Paranaense (BRA1) won the 2021 Copa Sudamericana.

More Info...

2022 Copa Sudamericana Berths
F/ACOPALIB
Teams
COPASUD
Teams
Argentina66
Boliva44
Brazil96
Chile44
Colombia44
Ecuador44
Paraguay44
Peru44
Uruguay44
Venezuela44

Competition Structure

Stage# TeamsNew Teams Entering This RoundTeams From Previous RoundFormat
First Stage32
  • 5th, 6th, 7th and 8th place 2020 BOL1 teams
  • 1st-4th best 2021 CHI1 teams not qualified for 2022 Copa Libertadores
  • 1st-3rd best 2021 COL1 Aggregate Table teams not qualified for 2022 Copa Libertadores, 2020 Copa Colombia champion
  • 1st-4th best 2021 ECU1 Aggregate Table teams not qualified for 2022 Copa Libertadores
  • 1st and 2nd best 2021 PAR1 Aggregate Table teams not qualified for 2022 Copa Libertadores, 2021 Copa Paraguay runners-up, 2021 División Intermedia champion
  • 1st-4th best 2021 PER1 Aggregate Table teams not qualified for 2022 Copa Libertadores
  • 1st-4th best 2021 URU1 Aggregate Table teams not qualified for 2022 Copa Libertadores
  • 1st-4th best 2021 VEN1 Aggregate Table teams not qualified for 2022 Copa Libertadores
  • 4 teams eliminated in 2022 Copa Libertadores Third Stage
 16 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Group Stage32
  • 2020 ARG1 Copa Sudamericana Qualifying Playoff winner, 1st-5th best 2021 ARG1 Aggregate Table teams not qualified for 2022 Copa Libertadores
  • 1st-6th best 2021 BRA1 teams not qualified for 2022 Copa Libertadores
  • 4 teams eliminated from 2022 Copa Libertadores Third Stage
16 winners from First Round8 groups of 4 with Home/Away matches against each team in group, top team with most points (win = 3 pts, draw = 1 pt) in each group advance
Round of 1616eight 3rd place teams from 2022 Copa Libertadores Group Stage8 winners from Group Stage8 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Quarterfinals8None8 winners from Round of 164 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Semifinals4None4 winners from Quarterfinals2 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Final2None2 winners from SemifinalsHome/Away matches, highest aggregate goals wins

Quarterfinals

DateHome Status RoadVenue
AggregateNacional (URU1) 04 Atletico GO (BRA1) 
02.08.22Nacional 01 Atletico GOEstadio Gran Parque Central
09.08.22Atletico GO 30 NacionalEstádio Serra Dourada
AggregateDeportivo Tachira (VEN1) 15 CSD Independiente (ECU1) 
02.08.22Deportivo Tachira 01 CSD IndependienteEstadio Polideportivo de Pueblo Nuevo
09.08.22CSD Independiente 41 Deportivo TachiraEstadio Rodrigo Paz Delgado
AggregateSao Paulo (BRA1) 53 Ceara (BRA1) 
03.08.22Sao Paulo 10 CearaEstádio do Morumbi
10.08.22Ceara 34 Sao PauloCastelão (Ceará)
AggregateFBC Melgar (PER1) 31 Internacional (BRA1) 
04.08.22FBC Melgar 00 InternacionalEstadio Monumental Virgen de Chapi de La UNSA
11.08.22Internacional 13 FBC MelgerEstádio Beira-Rio

Round of 16

DateHome Status RoadVenue
AggregateNacional (URU1) 41 Unión de Santa Fe (ARG1) 
28.06.22Nacional 20 Unión de Santa FeEstadio Gran Parque Central
05.07.22Union 12 NacionalEstadio 15 de Abril
AggregateCSD Colo-Colo (CHI1) 34 Internacional (BRA1) 
28.06.22CSD Colo-Colo 20 InternacionalEstadio Monumental David Arrellano
05.07.22Internacional 41 Colo ColoEstádio Beira-Rio
AggregateClub The Strongest (BOL1) 15 Ceará (BRA1) 
29.06.22Club The Strongest 12 CearáEstadio Hernando Siles
06.07.22Ceara 30 The StrongestCastelão (Ceará)
AggregateDeportivo Táchira FC (VEN1) 53 Santos FC (BRA1) 
29.06.22Deportivo Táchira FC 11 Santos FCEstadio Polideportivo de Pueblo Nuevo
06.07.22Santos FC 24 Deportivo TachiraEstádio Urbano Caldeira
AggregateAC Deportivo Cali (COL1) 12 FBC Melgar (PER1) 
29.06.22AC Deportivo Cali 00 FBC MelgarEstadio Deportivo Cali
06.07.22FBC Melgar 21 AC Deportivo CaliEstadio Monumental Virgen de Chapi de La UNSA
AggregateCSD Independiente (ECU1) 21 Lanús (ARG1) 
30.06.22CSD Independiente 21 LanúsEstadio Olímpico Atahualpa
07.07.22Lanús 00 CSD IndependienteEstadio Ciudad de Lanús - Néstor Díz Pérez
AggregateCD Univ Católica (CHI1) 38 São Paulo (BRA1) 
30.06.22CD Univ Católica 24 São PauloEstadio San Carlos de Apoquindo
07.07.22Sao Paulo 41 Universidad CatolicaEstádio do Morumbi
AggregateClub Olimpia (PAR1) 55 Goianiense (BRA1) 
30.06.22Club Olimpia 20 GoianienseEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
07.07.22Atletico GO 53 OlimpiaEstádio Serra Dourada

Group Stage

 Group ALeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Lanús (ARG1)63 -2-111-74332 -0-1653231 -2-05211
2Barcelona SC (ECU1)62 -3-19-98132 -1-0763330 -2-1235-2
3Wanderers FC (URU1)62 -2-28-67-130 -2-1212-132 -0-16550
4Metropolitanos FC (VEN1)60 -3-33-36-330 -2-1223-130 -1-2113-2
Round of 16
DateHome Status RoadVenue
07.04.22Barcelona SC 42 Wanderers FCEstadio Banco Pichincha
 Metropolitanos FC 00 LanúsEstadio Olímpico de la UCV
14.04.22Wanderers FC 11 Metropolitanos FCEstadio Centenario (Montevideo)
 Lanús 31 Barcelona SCEstadio Ciudad de Lanús
28.04.22Wanderers FC 01 LanúsEstadio Centenario (Montevideo)
 Barcelona SC 10 Metropolitanos FCEstadio Banco Pichincha
04.05.22Metropolitanos FC 01 Wanderers FCEstadio Olímpico de la UCV
 Barcelona SC 11 LanúsEstadio Banco Pichincha
19.05.22Lanús 12 Wanderers FCEstadio Ciudad de Lanús
 Metropolitanos FC 22 Barcelona SCEstadio Olímpico de la UCV
25.05.22Lanús 10 Metropolitanos FCEstadio Ciudad de Lanús
 Wanderers FC 00 Barcelona SCEstadio Centenario (Montevideo)
 Group BLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1FBC Melgar (PER1)64 -0-212-106433 -0-0982631 -0-2324-2
2Racing Club (ARG1)64 -0-212-75232 -0-1631232 -0-16440
3Cuiabá EC (BRA1)62 -0-46-710-331 -0-2344031 -0-2336-3
4CA River Plate (URU1)62 -0-46-58-330 -0-3025-332 -0-16330
Round of 16
DateHome Status RoadVenue
07.04.22Cuiabá EC 20 FBC MelgarArena Pantanal
 CA River Plate 01 Racing ClubEstadio Centenario (Montevideo)
13.04.22FBC Melgar 20 CA River PlateEstadio Monumental Virgen de Chapi de La UNSA
 Racing Club 20 Cuiabá ECEl Cilindro
27.04.22FBC Melgar 31 Racing ClubEstadio Monumental Virgen de Chapi de La UNSA
 Cuiabá EC 12 CA River PlateArena Pantanal
03.05.22CA River Plate 12 FBC MelgarEstadio Centenario (Montevideo)
 Cuiabá EC 12 Racing ClubArena Pantanal
18.05.22CA River Plate 12 Cuiabá ECEstadio Centenario (Montevideo)
 Racing Club 10 FBC MelgarEl Cilindro
26.05.22Racing Club 01 CA River PlateEl Cilindro
 FBC Melgar 31 Cuiabá ECEstadio Monumental Virgen de Chapi de La UNSA
 Group CLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Santos FC (BRA1)63 -2-111-75232 -1-0753231 -1-14220
2CD Unión La Calera (CHI1)63 -2-111-64232 -1-0753231 -1-14110
3CD Univ Católica (ECU1)61 -2-35-78-131 -1-1421130 -1-2157-2
4Banfield (ARG1)61 -2-35-36-331 -1-1422030 -1-2114-3
Round of 16
DateHome Status RoadVenue
05.04.22CD Univ Católica 00 CD Unión La CaleraEstadio Olímpico Atahualpa
 Banfield 10 Santos FCEstadio Florencio Sola
13.04.22Santos FC 32 CD Univ CatólicaEstádio Urbano Caldeira
14.04.22CD Unión La Calera 10 BanfieldEstadio Sausalito
27.04.22CD Univ Católica 20 BanfieldEstadio Olímpico Atahualpa
28.04.22CD Unión La Calera 11 Santos FCEstadio Sausalito
05.05.22Banfield 01 CD Unión La CaleraEstadio Florencio Sola
 CD Univ Católica 01 Santos FCEstadio Olímpico Atahualpa
17.05.22Banfield 11 CD Univ CatólicaEstadio Florencio Sola
18.05.22Santos FC 10 CD Unión La CaleraEstádio Urbano Caldeira
24.05.22Santos FC 11 BanfieldEstádio Urbano Caldeira
 Group DLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1São Paulo (BRA1)65 -1-016-123933 -0-0960632 -1-07633
2CD Everton (CHI1)63 -2-111-74331 -2-0532132 -0-16422
3Ayacucho FC (PER1)61 -1-44-58-330 -1-2125-331 -0-23330
4Club Jorge Wilstermann (BOL1)60 -2-42-211-930 -0-3017-630 -2-1214-3
Round of 16
DateHome Status RoadVenue
05.04.22CD Everton 11 Club Jorge WilstermannEstadio Sausalito
07.04.22Ayacucho FC 23 São PauloEstadio Nacional de Lima
13.04.22Club Jorge Wilstermann 02 Ayacucho FCEstadio Félix Capriles
14.04.22São Paulo 20 CD EvertonEstádio do Morumbi
26.04.22CD Everton 21 Ayacucho FCEstadio Sausalito
28.04.22Club Jorge Wilstermann 13 São PauloEstadio Félix Capriles
05.05.22CD Everton 00 São PauloEstadio Sausalito
18.05.22Ayacucho FC 02 CD EvertonEstadio Garcilaso
19.05.22São Paulo 30 Club Jorge WilstermannEstádio do Morumbi
25.05.22São Paulo 10 Ayacucho FCEstádio do Morumbi
 Club Jorge Wilstermann 02 CD EvertonEstadio Félix Capriles
 Group ELeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Internacional (BRA1)63 -3-012-125732 -1-0782631 -2-05431
2Guaireña FC (PAR1)62 -4-010-108231 -2-0554131 -2-05541
3Independiente Medellín (COL1)61 -2-35-811-331 -1-1433030 -1-2158-3
4Club 9 de Octubre (ECU1)61 -1-44-915-631 -1-1477030 -0-3028-6
Round of 16
DateHome Status RoadVenue
06.04.22Club 9 de Octubre 22 InternacionalEstadio Jocay
07.04.22Guaireña FC 33 Independiente MedellínEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
14.04.22Independiente Medellín 21 Club 9 de OctubreEstadio Hernán Ramírez Villegas
 Internacional 11 Guaireña FCEstádio Beira-Rio
26.04.22Independiente Medellín 01 InternacionalEstadio Hernán Ramírez Villegas
27.04.22Guaireña FC 10 Club 9 de OctubreEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
05.05.22Guaireña FC 11 InternacionalEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
17.05.22Internacional 20 Independiente MedellínEstádio Beira-Rio
24.05.22Internacional 51 Club 9 de OctubreEstádio Beira-Rio
 Independiente Medellín 11 Guaireña FCEstadio Hernán Ramírez Villegas
 Group FLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Goianiense (BRA1)64 -1-113-115633 -0-0982631 -1-14330
2LDU Quito (ECU1)63 -2-111-119231 -2-0573432 -0-1646-2
3Deportes Antofagasta (CHI1)62 -0-46-611-531 -0-2346-231 -0-2325-3
4Defensa y Justicia (ARG1)61 -1-44-811-330 -0-3015-431 -1-14761
Round of 16
DateHome Status RoadVenue
05.04.22Goianiense 40 LDU QuitoEstádio Antônio Accioly
06.04.22Deportes Antofagasta 13 Defensa y JusticiaEstadio Regional de Antofagasta
12.04.22Defensa y Justicia 01 GoianienseEstadio Norberto Tomaghello
 LDU Quito 40 Deportes AntofagastaEstadio Rodrigo Paz Delgado
27.04.22Deportes Antofagasta 21 GoianienseEstadio Regional de Antofagasta
28.04.22Defensa y Justicia 12 LDU QuitoEstadio Norberto Tomaghello
04.05.22Goianiense 32 Defensa y JusticiaEstádio Antônio Accioly
 Deportes Antofagasta 12 LDU QuitoEstadio Regional de Antofagasta
17.05.22Goianiense 10 Deportes AntofagastaEstádio Antônio Accioly
18.05.22LDU Quito 22 Defensa y JusticiaEstadio Rodrigo Paz Delgado
24.05.22LDU Quito 11 GoianienseEstadio Rodrigo Paz Delgado
 Defensa y Justicia 02 Deportes AntofagastaEstadio Norberto Tomaghello
 Group GLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Ceará (BRA1)66 -0-018-1711633 -0-091111033 -0-09606
2Independiente (ARG1)64 -0-212-134932 -0-1662432 -0-16725
3General Caballero JLM (PAR1)61 -1-44-215-1330 -1-2117-631 -0-2318-7
4Deportivo La Guaira (VEN1)60 -1-51-113-1230 -0-3005-530 -1-2118-7
Round of 16
DateHome Status RoadVenue
05.04.22Ceará 21 IndependienteCastelão (Ceará)
06.04.22General Caballero JLM 11 Deportivo La GuairaEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
12.04.22Deportivo La Guaira 02 CearáEstadio Olímpico de la UCV
 Independiente 20 General Caballero JLMEstadio Libertadores de América
26.04.22Deportivo La Guaira 02 IndependienteEstadio Olímpico de la UCV
 General Caballero JLM 02 CearáEstadio Manuel Ferreira
03.05.22Ceará 30 Deportivo La GuairaCastelão (Ceará)
 General Caballero JLM 04 IndependienteEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
17.05.22Ceará 60 General Caballero JLMCastelão (Ceará)
19.05.22Independiente 40 Deportivo La GuairaEstadio Libertadores de América
25.05.22Independiente 02 CearáEstadio Libertadores de América
 Deportivo La Guaira 01 General Caballero JLMEstadio Olímpico de la UCV
 Group HLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Unión de Santa Fe (ARG1)63 -3-012-102831 -2-0531232 -1-07716
2Fluminense FC (BRA1)63 -2-111-1551032 -1-0751431 -1-141046
3Junior de Barranquilla (COL1)63 -1-210-108232 -0-1654131 -1-14541
4Oriente Petrolero (BOL1)60 -0-60-323-2030 -0-30316-1330 -0-3007-7
Round of 16
DateHome Status RoadVenue
06.04.22Fluminense FC 30 Oriente PetroleroEstádio do Maracanã
12.04.22Oriente Petrolero 13 Unión de Santa FeEstadio Ramón Tahuichi Aguilera
13.04.22Junior de Barranquilla 30 Fluminense FCEstadio Metropolitano Roberto Meléndez
26.04.22Fluminense FC 00 Unión de Santa FeEstádio do Maracanã
28.04.22Oriente Petrolero 13 Junior de BarranquillaEstadio Ramón Tahuichi Aguilera
04.05.22Fluminense FC 21 Junior de BarranquillaEstádio do Maracanã
05.05.22Unión de Santa Fe 20 Oriente PetroleroEstadio 15 de Abril
17.05.22Junior de Barranquilla 20 Oriente PetroleroEstadio Metropolitano Roberto Meléndez
19.05.22Unión de Santa Fe 00 Fluminense FCEstadio 15 de Abril
26.05.22Junior de Barranquilla 04 Unión de Santa FeEstadio Metropolitano Roberto Meléndez
 Oriente Petrolero 110 Fluminense FCEstadio Ramón Tahuichi Aguilera

First Round

DateHome Status RoadVenue
AggregateRoyal Pari FC (BOL1) 26 Oriente Petrolero (BOL1) 
08.03.22Royal Pari FC 23 Oriente PetroleroEstadio Ramón Tahuichi Aguilera
15.03.22Oriente Petrolero 30 Royal Pari FCEstadio Ramón Tahuichi Aguilera
AggregateEstudiantes de Mérida (VEN1) 06 Metropolitanos FC (VEN1) 
08.03.22Estudiantes de Mérida 02 Metropolitanos FCEstadio Metropolitano de Mérida
15.03.22Metropolitanos FC 40 Estudiantes de MéridaEstadio Olímpico de la UCV
AggregateClub Sol de América (PAR1) 15 General Caballero JLM (PAR1) 
08.03.22Club Sol de América 03 General Caballero JLMEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
15.03.22General Caballero JLM 21 Club Sol de AméricaEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
AggregateÑublense (CHI1) 12 CD Unión La Calera (CHI1) 
08.03.22Ñublense 00 CD Unión La CaleraEstadio Municipal Nelson Oyarzún Arenas
15.03.22CD Unión La Calera 21 ÑublenseEstadio Sausalito
AggregateClub Cienciano (PER1) 12 FBC Melgar (PER1) 
08.03.22Club Cienciano 11 FBC MelgarEstadio Garcilaso
15.03.22FBC Melgar 10 Club CiencianoEstadio Monumental Virgen de Chapi de La UNSA
AggregateLiverpool FC (URU1) 03 CA River Plate (URU1) 
09.03.22Liverpool FC 01 CA River PlateEstadio Centenario (Montevideo)
16.03.22CA River Plate 20 Liverpool FCEstadio Centenario (Montevideo)
AggregateIndependiente Medellín (COL1) 33 América de Cali (COL1) 
09.03.22Independiente Medellín 21 América de CaliEstadio Atanasio Giradot
16.03.22América de Cali 21 Independiente MedellínEstadio Olímpico Pascual Guerrero
AggregateMushuc Runa SC (ECU1) 13 LDU Quito (ECU1) 
09.03.22Mushuc Runa SC 02 LDU QuitoEstadio Bellavista
16.03.22LDU Quito 11 Mushuc Runa SCEstadio Rodrigo Paz Delgado
AggregateAyacucho FC (PER1) 43 Sport Boys (PER1) 
09.03.22Ayacucho FC 20 Sport BoysEstadio Huancayo
16.03.22Sport Boys 32 Ayacucho FCEstadio Nacional de Lima
AggregateClub Unión Española (CHI1) 22 Deportes Antofagasta (CHI1) 
10.03.22Club Unión Española 12 Deportes AntofagastaEstadio Santa Laura
17.03.22Deportes Antofagasta 01 Club Unión EspañolaEstadio Regional de Antofagasta
AggregateClub Nacional (PAR1) 01 Guaireña FC (PAR1) 
10.03.22Club Nacional 01 Guaireña FCEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
17.03.22Guaireña FC 00 Club NacionalEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
AggregateHermanos Colmenares (VEN1) 23 Deportivo La Guaira (VEN1) 
10.03.22Hermanos Colmenares 20 Deportivo La GuairaEstadio Rafael Agustín Tovar
17.03.22Deportivo La Guaira 30 Hermanos ColmenaresEstadio Olímpico de la UCV
AggregateClub Jorge Wilstermann (BOL1) 43 CD Guabirá (BOL1) 
10.03.22Club Jorge Wilstermann 40 CD GuabiráEstadio Félix Capriles
17.03.22CD Guabirá 30 Club Jorge WilstermannEstadio Gilberto Parada
AggregateCD La Equidad (COL1) 13 Junior de Barranquilla (COL1) 
10.03.22CD La Equidad 00 Junior de BarranquillaEstadio El Campín
17.03.22Junior de Barranquilla 31 CD La EquidadEstadio Metropolitano Roberto Meléndez
AggregateDelfín SC (ECU1) 13 Club 9 de Octubre (ECU1) 
10.03.22Delfín SC 11 Club 9 de OctubreEstadio Jocay
17.03.22Club 9 de Octubre 20 Delfín SCEstadio Christian Benítez Betancourt
AggregateWanderers FC (URU1) 31 Cerro Largo FC (URU1) 
10.03.22Wanderers FC 21 Cerro Largo FCEstadio Parque Alfredo Victor Viera
17.03.22Cerro Largo FC 01 Wanderers FCEstadio Centenario (Montevideo)