UEFA Europa League
FIFA Region
UEFA
Season
2020-2021
Location
Europe
Abbreviation
UEFAEL

Summary

The 2020-2021 UEFA Europa League (UEFAEL) is Europe's 2nd most prestigious club football tournament where 214 premier league/1st division club teams from all 55 UEFA F/As (football associations) are represented. The 2020-2021 UEFAEL final will be played 26 May 2021 in Stadion Energa Gdańsk (Gdańsk, Poland). The winner will play in the 2021-2022 UEFA Champions League (UEFACL) and in the 2021 UEFA Super Cup against the 2020-2021 UEFACL champion.

Club teams qualified for the 2020-2021 UEFAEL based on the 2019 UEFA F/A Rankings table. This table takes into account how teams from each F/A performed in European competitions from the 2014-2015 through the 2018-2019 seasons.

Losers from various 2020-2021 UEFACL stages enter the 2020-2021 UEFAEL according to the UEFA Europa League Structure below.

Sevilla FC (ESP1) is the reigning UEFAEL champion.

More Info...

2019 UEFA F/A Rankings
F/AUEFA
Rank
CL
Teams
EL
Teams
Spain142
England242
Italy342
Germany442
France532
Russia631
Portugal721
Belgium821
Ukraine921
Turkey1021
Netherlands1121
Austria1221
Czech Republic1321
Greece1421
Croatia1521
Denmark1610
Switzerland1720
Cyprus1810
Serbia1910
Scotland2010
Belarus2110
Sweden2210
Norway2310
Kazakhstan2410
Poland2510
Azerbaijan2610
Israel2710
Bulgaria2810
Romania2910
Slovakia3010
Slovenia3110
Liechtenstein3200
Hungary3310
North Macedonia3410
Moldova3510
Albania3610
Republic of Ireland3710
Finland3810
Iceland3910
Bosnia and Herzegovina4010
Lithuania4110
Latvia4210
Luxembourg4310
Armenia4410
Malta4510
Estonia4610
Georgia4710
Wales4810
Montenegro4910
Faroe Islands5010
Gibraltar5110
Northern Ireland5210
Kosovo5310
Andorra5410
San Marino5510

Competition Structure

Stage# TeamsNew Teams Entering This RoundTeams From Previous RoundFormat
Preliminary Round166 F/A cup winners from F/As ranked 50-55, 7 second place teams from F/As ranked 49-55, 3 third place teams from F/As ranked 48-50 8 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
1st Qualifying9425 F/A cup winners from F/As ranked 25-49, 30 second place teams from F/As ranked 18-48 (except Liechtenstein), 31 third place teams from F/As ranked 16-47 (except Liechtenstein)8 winners from Preliminary Round47 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
2nd Qualifying947 F/A cup winners from F/As ranked 18-24, 2 second place teams from F/As ranked 16-17, 3 third place teams from F/As ranked 13-15, 9 fourth place teams from F/As ranked 7-15, 2 fifth place teams from F/As ranked 5-6 (FRACUP2 winner), 4 sixth place teams from F/As ranked 1-4 (ENGCUP2 winner), 17 losers from 2020-2021 UEFACL 1st Qualifying Round, 3 losers from 2020-2021 UEFACL Preliminary Round47 winners from 1st Qualifying Round47 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
3rd Qualifying725 F/A cup winners from F/As ranked 13-17, 6 third place teams from F/As 7-12, 1 fourth place team from F/A ranked 6, 13 losers from 2020-2021 UEFACL 2nd Qualifying Round47 winners from 2nd Qualifying Round36 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Playoff426 losers from 2020-2021 UEFACL 3rd Qualifying Round36 winners from 3rd Qualifying Round21 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Group4812 F/A cup winners from F/As ranked 1-12, 1 fourth place team from F/A ranked 5, 4 fifth place teams from F/As ranked 1-4, 6 losers from 2020-2021 UEFACL Playoff Round, 4 losers from 2020-2021 UEFACL 3rd Qualifying Round21 winners from Playoff Round12 groups of 4 with Home/Away matches against each team in group, top 2 teams with most points (win = 3 pts, draw = 1 pt) in each group advance
Round of 3232None12 Group Stage winners, 12 Group Stage runners-up, 8 third place teams from 2020-2021 UEFACL Group Stage16 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Round of 1616None16 winners from Round of 328 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Quarterfinals8None8 winners from Round of 164 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Semifinals4None4 winners from Quarterfinals2 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Final2None2 winners from Semifinals1 match played at a neutral site

Semifinals

DateHome Status RoadVenue
AggregateVillarreal (ESP1) 21 Arsenal (ENG1) 
29.04.21Villarreal 21 ArsenalEstadio de la Cerámica
06.05.21Arsenal 0 23' 0 VillarrealEmirates Stadium
AggregateManchester United (ENG1) 62 AS Roma (ITA1) 
29.04.21Manchester United 62 AS RomaOld Trafford
06.05.21AS Roma 0 23' 0 Manchester UnitedStadio Olimpico (Roma)

Quarterfinals

DateHome Status RoadVenue
AggregateGranada (ESP1) 04 Manchester United (ENG1) 
08.04.21Granada 02 Manchester UnitedEstadio Nuevo Los Cármenes
15.04.21Manchester United 20 GranadaOld Trafford
AggregateArsenal (ENG1) 51 SK Slavia Praha (CZE1) 
08.04.21Arsenal 11 SK Slavia PrahaEmirates Stadium
15.04.21SK Slavia Praha 04 ArsenalSinobo Stadium
AggregateAjax Amsterdam (NED1) 23 AS Roma (ITA1) 
08.04.21Ajax Amsterdam 12 AS RomaJohan Cruijff ArenA
15.04.21AS Roma 11 Ajax AmsterdamStadio Olimpico (Roma)
AggregateDinamo Zagreb (CRO1) 13 Villarreal (ESP1) 
08.04.21Dinamo Zagreb 01 VillarrealStadion Maksimir
15.04.21Villarreal 21 Dinamo ZagrebEstadio de la Cerámica

Round of 16

DateHome Status RoadVenue
AggregateAjax Amsterdam (NED1) 50 Young Boys (SUI1) 
11.03.21Ajax Amsterdam 30 Young BoysJohan Cruijff ArenA
18.03.21Young Boys 02 Ajax AmsterdamStade de Suisse
AggregateManchester United (ENG1) 21 AC Milan (ITA1) 
11.03.21Manchester United 11 AC MilanOld Trafford
18.03.21AC Milan 01 Manchester UnitedStadio Giuseppe Meazza
AggregateSK Slavia Praha (CZE1) 31 Rangers FC (SCO1) 
11.03.21SK Slavia Praha 11 Rangers FCSinobo Stadium
18.03.21Rangers FC 02 SK Slavia PrahaIbrox Stadium
AggregateFC Dynamo Kyiv (UKR1) 04 Villarreal (ESP1) 
11.03.21FC Dynamo Kyiv 02 VillarrealNSC Olimpiyskiy
18.03.21Villarreal 20 Dynamo KyivEstadio de la Cerámica
AggregateAS Roma (ITA1) 51 FC Shakhtar Donetsk (UKR1) 
11.03.21AS Roma 30 FC Shakhtar DonetskStadio Olimpico (Roma)
18.03.21FC Shakhtar Donetsk 12 AS RomaStadion Metalist (Kharkiv)
AggregateOlympiakos (GRE1) 23 Arsenal (ENG1) 
11.03.21Olympiakos 13 ArsenalGeorgios Karaiskákis Stadium
18.03.21Arsenal 01 OlympiakosEmirates Stadium
AggregateGranada (ESP1) 32 Molde FK (NOR1) 
11.03.21Granada 20 Molde FKEstadio Nuevo Los Cármenes
18.03.21Molde FK 21 GranadaAker Stadion
AggregateTottenham (ENG1) 23 Dinamo Zagreb (CRO1) 
11.03.21Tottenham 20 Dinamo ZagrebTottenham Hotspur Stadium
18.03.21Dinamo Zagreb 30 TottenhamStadion Maksimir

Round of 32

DateHome Status RoadVenue
AggregateDynamo Kyiv (UKR1) 21 Club Brugge (BEL1) 
18.02.21Dynamo Kyiv 11 Club BruggeNSC Olimpiyskiy
25.02.21Club Brugge 01 Dynamo KyivJan Breydelstadion
AggregateWolfsberger AC (AUT1) 18 Tottenham (ENG1) 
18.02.21Wolfsberger AC 14 TottenhamLavanttal-Arena
24.02.21Tottenham 40 Wolfsberger ACTottenham Hotspur Stadium
AggregateReal Sociedad (ESP1) 04 Manchester United (ENG1) 
18.02.21Real Sociedad 04 Manchester UnitedReale Arena
25.02.21Manchester United 00 Real SociedadOld Trafford
AggregateFK Crvena Zvezda (SRB1) 33 AC Milan (ITA1) 
18.02.21FK Crvena Zvezda 22 AC MilanStadion Rajko Mitić
25.02.21AC Milan 11 FK Crvena ZvezdaStadio Giuseppe Meazza
 AC Milan advances w/more away goals (2-1) 
AggregateSK Slavia Praha (CZE1) 20 Leicester City (ENG1) 
18.02.21SK Slavia Praha 00 Leicester CitySinobo Stadium
25.02.21Leicester City 02 SK Slavia PrahaKing Power Stadium
AggregateSporting Braga (POR1) 15 AS Roma (ITA1) 
18.02.21Sporting Braga 02 AS RomaEstádio AXA
25.02.21AS Roma 31 Sporting BragaStadio Olimpico (Roma)
AggregateFK Krasnodar (RUS1) 24 Dinamo Zagreb (CRO1) 
18.02.21FK Krasnodar 23 Dinamo ZagrebStadion FK Krasnodar
25.02.21Dinamo Zagreb 10 FK KrasnodarStadion Maksimir
AggregateYoung Boys (SUI1) 63 Bayer 04 Leverkusen (GER1) 
18.02.21Young Boys 43 Bayer 04 LeverkusenStade de Suisse
AggregateOlympiakos (GRE1) 54 PSV (NED1) 
18.02.21Olympiakos 42 PSVGeorgios Karaiskákis Stadium
25.02.21PSV 21 OlympiakosPhilips Stadion
AggregateBenfica (POR1) 34 Arsenal (ENG1) 
18.02.21Benfica 11 ArsenalEstádio da Luz
25.02.21Arsenal 32 BenficaEmirates Stadium
AggregateAntwerp (BEL1) 59 Rangers FC (SCO1) 
18.02.21Antwerp 34 Rangers FCBosuilstadion
25.02.21Rangers FC 52 AntwerpIbrox Stadium
AggregateFC Red Bull Salzburg (AUT1) 14 Villarreal (ESP1) 
18.02.21FC Red Bull Salzburg 02 VillarrealRed Bull Arena (Wals-Siezenheim)
25.02.21Villarreal 21 FC Red Bull SalzburgEstadio de la Cerámica
AggregateMolde FK (NOR1) 53 Hoffenheim (GER1) 
18.02.21Molde FK 33 HoffenheimAker Stadion
25.02.21Hoffenheim 02 Molde FKPreZero Arena
AggregateGranada (ESP1) 32 Napoli (ITA1) 
18.02.21Granada 20 NapoliEstadio Nuevo Los Cármenes
25.02.21Napoli 21 GranadaStadio Diego Armando Maradona
AggregateMaccabi Tel Aviv (ISR1) 03 FC Shakhtar Donetsk (UKR1) 
18.02.21Maccabi Tel Aviv 02 FC Shakhtar DonetskNetanya Stadium
25.02.21FC Shakhtar Donetsk 10 Maccabi Tel AvivStadion Metalist (Kharkiv)
AggregateLille (FRA1) 24 Ajax Amsterdam (NED1) 
18.02.21Lille 12 Ajax AmsterdamStade Pierre-Mauroy
25.02.21Ajax Amsterdam 21 LilleJohan Cruijff ArenA

Group Stage

 Group ALeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1AS Roma 64 -1-113-135832 -1-0781732 -0-16541
2Young Boys 63 -1-210-97232 -0-1663331 -1-1434-1
3CFR Cluj-Napoca 61 -2-35-410-630 -2-1213-231 -0-2337-4
4CSKA Sofia 61 -2-35-37-431 -0-2334-130 -2-1203-3
Round of 32
DateHome Status RoadVenue
22.10.20Young Boys 12 AS RomaStade de Suisse
 CSKA Sofia 02 CFR ClujStadion Vasil Levski
29.10.20AS Roma 00 CSKA SofiaStadio Olimpico (Roma)
 CFR Cluj-Napoca 11 Young BoysStadionul Dr Constantin Rădelescu
05.11.20AS Roma 50 CFR Cluj-NapocaStadio Olimpico (Roma)
 Young Boys 30 CSKA SofiaStade de Suisse
26.11.20CSKA Sofia 01 Young BoysStadion Vasil Levski
 CFR Cluj-Napoca 02 AS RomaStadionul Dr Constantin Rădelescu
03.12.20AS Roma 31 Young BoysStadio Olimpico (Roma)
 CFR Cluj-Napoca 00 CSKA SofiaStadionul Dr Constantin Rădelescu
10.12.20Young Boys 21 CFR Cluj-NapocaStade de Suisse
 CSKA Sofia 31 AS RomaStadion Vasil Levski
 Group BLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Arsenal 66 -0-018-2051533 -0-09112933 -0-09936
2Molde FK 63 -1-210-911-232 -0-1644031 -1-1457-2
3Rapid Wien 62 -1-37-1113-231 -1-1477031 -0-2346-2
4Dundalk FC 60 -0-60-819-1130 -0-3049-530 -0-30410-6
Round of 32
DateHome Status RoadVenue
22.10.20Dundalk FC 12 Molde FKTallaght Stadium
 Rapid Wien 12 ArsenalAllianz Stadion (Wien)
29.10.20Arsenal 30 Dundalk FCEmirates Stadium
 Molde FK 10 Rapid WienAker Stadion
05.11.20Rapid Wien 43 Dundalk FCAllianz Stadion (Wien)
 Arsenal 41 Molde FKEmirates Stadium
26.11.20Molde FK 03 ArsenalAker Stadion
 Dundalk FC 13 Rapid WienAviva Stadium
03.12.20Arsenal 41 Rapid WienEmirates Stadium
 Molde FK 31 Dundalk FCAker Stadion
10.12.20Dundalk FC 24 ArsenalAviva Stadium
 Rapid Wien 22 Molde FKAllianz Stadion (Wien)
 Group CLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Bayer 04 Leverkusen 65 -0-115-2181333 -0-091431132 -0-16752
2SK Slavia Praha 64 -0-212-1110133 -0-0972531 -0-2348-4
3Hapoel Be'er Sheva FC 62 -0-46-713-632 -0-1665130 -0-3018-7
4OGC Nice 61 -0-53-816-831 -0-2346-230 -0-30410-6
Round of 32
DateHome Status RoadVenue
22.10.20Bayer 04 Leverkusen 62 OGC NiceBayArena
29.10.20SK Slavia Praha 10 Bayer 04 LeverkusenSinobo Stadium
 OGC Nice 10 Hapoel Be'er Sheva FCAllianz Riviera
05.11.20SK Slavia Praha 32 OGC NiceSinobo Stadium
 OGC Nice 13 SK Slavia PrahaAllianz Riviera
03.12.20SK Slavia Praha 30 Hapoel Be'er Sheva FCSinobo Stadium
 OGC Nice 23 Bayer 04 LeverkusenAllianz Riviera
 Hapoel Be'er Sheva FC 10 OGC NiceHaMoshava Stadium
 Group DLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Rangers FC 64 -2-014-137632 -1-0764232 -1-07734
2Benfica 63 -3-012-189932 -1-07103731 -2-05862
3Standard Liège 61 -1-44-714-731 -1-1445-130 -0-3039-6
4Lech Poznań 61 -0-53-614-831 -0-2357-230 -0-3017-6
Round of 32
DateHome Status RoadVenue
22.10.20Standard Liège 02 Rangers FCStade Maurice Dufrasne
 Lech Poznań 24 BenficaINEA Stadion
29.10.20Benfica 30 Standard LiègeEstádio da Luz
 Rangers FC 10 Lech PoznańIbrox Stadium
05.11.20Benfica 33 Rangers FCEstádio da Luz
26.11.20Standard Liège 21 Lech PoznańStade Maurice Dufrasne
 Rangers FC 22 BenficaIbrox Stadium
03.12.20Benfica 40 Lech PoznańEstádio da Luz
 Rangers FC 32 Standard LiègeIbrox Stadium
10.12.20Standard Liège 22 BenficaStade Maurice Dufrasne
 Lech Poznań 02 Rangers FCINEA Stadion
 Group ELeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1PSV Eindhoven 64 -0-212-129332 -0-1684432 -0-1645-1
2Granada 63 -2-111-63331 -1-1422032 -1-07413
3PAOK FC 61 -3-26-87131 -2-0552330 -1-2135-2
4AC Omonia Nicosia 61 -1-44-512-731 -0-2335-230 -1-2127-5
Round of 32
DateHome Status RoadVenue
22.10.20PSV 12 GranadaPhilips Stadion
 PAOK FC 11 Omonia NicosiaToumba Stadium
29.10.20Granada 00 PAOK FCEstadio Nuevo Los Cármenes
05.11.20PAOK FC 41 PSV EindhovenToumba Stadium
 AC Omonia Nicosia 02 GranadaNeo GSP Stadium
26.11.20PSV Eindhoven 32 PAOK FCPhilips Stadion
 Granada 21 AC Omonia NicosiaEstadio Nuevo Los Cármenes
03.12.20AC Omonia Nicosia 21 PAOK FCNeo GSP Stadium
 Granada 01 PSV EindhovenEstadio Nuevo Los Cármenes
10.12.20PSV Eindhoven 40 AC Omonia NicosiaPhilips Stadion
 PAOK FC 00 GranadaToumba Stadium
 Group FLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Napoli 63 -2-111-74331 -1-1432132 -1-07422
2Real Sociedad 62 -3-19-54131 -1-1433031 -2-05211
3AZ Alkmaar 62 -2-28-75231 -2-0552331 -0-2323-1
4HNK Rijeka 61 -1-44-612-631 -0-2334-130 -1-2138-5
Round of 32
DateHome Status RoadVenue
22.10.20Napoli 01 AZ AlkmaarStadio San Paolo
 HNK Rijeka 01 Real SociedadStadion HNK Rijeka
29.10.20AZ Alkmaar 41 HNK RijekaAFAS Stadion
 Real Sociedad 01 NapoliReale Arena
05.11.20HNK Rijeka 12 NapoliStadion HNK Rijeka
 Real Sociedad 10 AZ AlkmaarReale Arena
26.11.20Napoli 20 HNK RijekaStadio San Paolo
 AZ Alkmaar 00 Real SociedadAFAS Stadion
03.12.20AZ Alkmaar 11 NapoliAFAS Stadion
 Real Sociedad 22 HNK RijekaReale Arena
10.12.20Napoli 11 Real SociedadStadio Diego Armando Maradona
 HNK Rijeka 21 AZ AlkmaarStadion HNK Rijeka
 Group GLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Leicester City 64 -1-113-145933 -0-0990931 -1-14550
2Sporting Braga 64 -1-113-1410432 -1-0783532 -0-1667-1
3FC Zorya Luhansk 62 -0-46-611-531 -0-2336-331 -0-2335-2
4AEK Athens 61 -0-53-715-830 -0-3039-631 -0-2346-2
Round of 32
DateHome Status RoadVenue
22.10.20Sporting Braga 30 AEK AthensEstádio AXA
 Leicester City 30 FC Zorya LuhanskKing Power Stadium
29.10.20AEK Athens 12 Leicester CityOlympic Stadium Spyros Louis
05.11.20Leicester City 40 Sporting BragaKing Power Stadium
 FC Zorya Luhansk 14 AEK AthensSlavutych-Arena
26.11.20Sporting Braga 33 Leicester CityEstádio AXA
 AEK Athens 03 FC Zorya LuhanskOlympic Stadium Spyros Louis
03.12.20AEK Athens 24 Sporting BragaOlympic Stadium Spyros Louis
10.12.20Sporting Braga 20 FC Zorya LuhanskEstádio AXA
 Leicester City 20 AEK AthensKing Power Stadium
 Group HLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1AC Milan 64 -1-113-127532 -0-1675232 -1-07523
2Lille 63 -2-111-148631 -2-0554132 -0-16945
3Sparta Praha 62 -0-46-1012-231 -0-2356-131 -0-2356-1
4Celtic 61 -1-44-1019-931 -0-2359-430 -1-21510-5
Round of 32
DateHome Status RoadVenue
22.10.20Sparta Praha 14 LilleGenerali Arena (Praha)
 Celtic 13 AC MilanCeltic Park
29.10.20AC Milan 30 Sparta PrahaStadio Giuseppe Meazza
 Lille 22 CelticStade Pierre-Mauroy
05.11.20Celtic 14 Sparta PrahaCeltic Park
 AC Milan 03 LilleStadio Giuseppe Meazza
26.11.20Sparta Praha 41 CelticGenerali Arena (Praha)
 Lille 11 AC MilanStade Pierre-Mauroy
03.12.20AC Milan 42 CelticStadio Giuseppe Meazza
 Lille 21 Sparta PrahaStade Pierre-Mauroy
10.12.20Celtic 32 LilleCeltic Park
 Sparta Praha 01 AC MilanGenerali Arena (Praha)
 Group ILeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Villarreal 54 -1-013-145922 -0-0693632 -1-07523
2Maccabi Tel Aviv 63 -2-111-67-132 -1-0731231 -1-1436-3
3Sivasspor 62 -0-46-911-231 -0-2333031 -0-2368-2
4Qarabağ FK 50 -1-41-410-630 -1-2147-320 -0-2003-3
Round of 32
DateHome Status RoadVenue
22.10.20Maccabi Tel Aviv 10 Qarabağ FKBloomfield Stadium
 Villarreal 53 SivassporEstadio de la Cerámica
29.10.20Qarabağ FK 13 VillarrealBaşakşehir Fatih Terim Stadı
 Sivasspor 12 Maccabi Tel AvivYeni Sivas 4 Eylül Stadyumu
05.11.20Sivasspor 20 Qarabağ FKYeni Sivas 4 Eylül Stadyumu
 Villarreal 40 Maccabi Tel AvivEstadio de la Cerámica
26.11.20Maccabi Tel Aviv 11 VillarrealBloomfield Stadium
 Qarabağ FK 23 SivassporBaşakşehir Fatih Terim Stadı
03.12.20Qarabağ FK 11 Maccabi Tel AvivTofiq Bahramov Stadium
 Sivasspor 01 VillarrealYeni Sivas 4 Eylül Stadyumu
10.12.20Maccabi Tel Aviv 10 SivassporBloomfield Stadium
 Villarreal PSPD Qarabağ FKEstadio de la Cerámica
 Group JLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Tottenham 64 -1-113-1551033 -0-0990931 -1-14651
2Royal Antwerp FC 64 -0-212-85332 -0-1642232 -0-16431
3LASK Linz 63 -1-210-1112-131 -1-1478-132 -0-16440
4Ludogorets Razgrad 60 -0-60-719-1230 -0-3038-530 -0-30411-7
Round of 32
DateHome Status RoadVenue
22.10.20Tottenham 30 LASK LinzTottenham Hotspur Stadium
 Ludogorets Razgrad 12 AntwerpHuvepharma Arena
29.10.20LASK Linz 43 Ludogorets RazgradLinzer Stadion
 Royal Antwerp FC 10 TottenhamBosuilstadion
05.11.20Ludogorets Razgrad 13 TottenhamHuvepharma Arena
 Royal Antwerp FC 01 LASK LinzBosuilstadion
26.11.20LASK Linz 02 Royal Antwerp FCLinzer Stadion
 Tottenham 40 Ludogorets RazgradTottenham Hotspur Stadium
03.12.20LASK Linz 33 TottenhamLinzer Stadion
10.12.20Tottenham 20 Royal Antwerp FCTottenham Hotspur Stadium
 Ludogorets Razgrad 13 LASK LinzHuvepharma Arena
 Group KLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Dinamo Zagreb 64 -2-014-91832 -1-0741332 -1-07505
2Wolfsberger AC 63 -1-210-76131 -1-1424-232 -0-16523
3Feyenoord 61 -2-35-48-431 -0-2347-330 -2-1201-1
4CSKA Moskva 60 -3-33-38-530 -2-1201-130 -1-2137-4
Round of 32
DateHome Status RoadVenue
22.10.20Dinamo Zagreb 00 FeyenoordStadion Maksimir
 Wolfsberger AC 11 CSKA MoskvaWörthersee Stadion
29.10.20CSKA Moskva 00 Dinamo ZagrebVEB Arena (Moskva)
 Feyenoord 14 Wolfsberger ACStadion Feijenoord
05.11.20Dinamo Zagreb 10 Wolfsberger ACStadion Maksimir
 Feyenoord 31 CSKA MoskvaStadion Feijenoord
26.11.20CSKA Moskva 00 FeyenoordVEB Arena (Moskva)
 Wolfsberger AC 03 Dinamo ZagrebWörthersee Stadion
03.12.20CSKA Moskva 01 Wolfsberger ACVEB Arena (Moskva)
 Feyenoord 02 Dinamo ZagrebStadion Feijenoord
10.12.20Dinamo Zagreb 31 CSKA MoskvaStadion Maksimir
 Wolfsberger AC 10 FeyenoordWörthersee Stadion
 Group LLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
11899 Hoffenheim 65 -1-016-1721533 -0-091111032 -1-07615
2FK Crvena Zvezda 63 -2-111-94532 -1-0772531 -1-14220
3FC Slovan Liberec 62 -1-37-413-931 -1-1412-131 -0-23311-8
4KAA Gent 60 -0-60-415-1130 -0-3028-630 -0-3027-5
Round of 32
DateHome Status RoadVenue
22.10.20Hoffenheim 20 FK Crvena ZvezdaPreZero Arena
 FC Slovan Liberec 10 KAA GentStadion u Nisy
29.10.20FK Crvena Zvezda 51 FC Slovan LiberecStadion Rajko Mitić
 KAA Gent 14 1899 HoffenheimGhelamco Arena
05.11.20FK Crvena Zvezda 21 KAA GentStadion Rajko Mitić
26.11.20KAA Gent 02 FK Crvena ZvezdaGhelamco Arena
03.12.20FK Crvena Zvezda 00 1899 HoffenheimStadion Rajko Mitić
 KAA Gent 12 FC Slovan LiberecGhelamco Arena
10.12.201899 Hoffenheim 41 KAA GentPreZero Arena

Playoffs

DateHome Status RoadVenue
Thu - 1 Oct 2020
 CFR Cluj-Napoca (ROU1) 31 KuPS (FIN1)Stadionul Dr Constantin Rădelescu
 Ararat-Armenia FC (ARM1) 12 FK Crvena Zvezda (SRB1)Neo GSP Stadium
 Dinamo Zagreb (CRO1) 31 FC Flora (EST1)Stadion Maksimir
 Rosenborg BK (NOR1) 02 PSV Eindhoven (NED1)Lerkendal Stadion
 R Charleroi SC (BEL1) 12 Lech Poznań (POL1)Stade du Pays de Charleroi
 Malmö FF (SWE1) 13 Granada (ESP1)Eleda Stadion
 FC Slovan Liberec (CZE1) 10 APOEL FC (CYP1)Stadion u Nisy
 Hapoel Be'er Sheva FC (ISR1) 10 FC Viktoria Plzeň (CZE1)HaMoshava Stadium
 FC Dinamo Brest (BLR1) 02 Ludogorets Razgrad (BUL1)Stadyen Dynama (Minsk)
 FK Sarajevo (BIH1) 01 Celtic (SCO1)Bilino Polje
 Legia Warszawa (POL1) 03 Qarabağ FK (AZE1)Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskieg
 FC København (DEN1) 01 HNK Rijeka (CRO1)Parken Stadium
 Standard Liège (BEL1) 31 Fehérvár FC (HUN1)Stade Maurice Dufrasne
 Young Boys (SUI1) 30 KF Tirana (ALB1)Stade de Suisse
 FC Basel (SUI1) 13 CSKA Sofia (BUL1)St Jakob Park
 Dundalk FC (IRL1) 31 KÍ Klaksvík (FRO1)Aviva Stadium
 AEK Athens (GRE1) 21 Vfl Wolfsburg (GER1)Olympic Stadium Spyros Louis
 Rangers FC (SCO1) 21 Galatasary (TUR1)Ibrox Stadium
 Sporting Portugal (POR1) 14 LASK Linz (AUT1)Estádio José Avalade
 Rio Ave (POR1) 89 AC Milan (ITA1)Estádio dos Arcos
 Tottenham (ENG1) 72 Maccabi Haifa (ISR1)Tottenham Hotspur Stadium

Third Qualifying Round

DateHome Status RoadVenue
Wed - 23 Sep 2020
 Apollon Limassol (CYP1) 05 Lech Poznań (POL1)Tsirion Stadium
Thu - 24 Sep 2020
 Ararat-Armenia FC (ARM1) 10 NK Celje (SVN1)Football Academy Stadium
 KuPS (FIN1) 20 FK Sūduva Marijampolė (LTU1)Savon Sanomat Areena
 Fehérvár FC (HUN1) 00 Stade de Reims (FRA1)MOL Aréna Sóstó
 Fehérvár FC advances on PKs (4-1) 
 FC Viktoria Plzeň (CZE1) 30 SønderjyskE (DEN1)Doosan Aréna
 FK Rostov-na-Donu (RUS1) 12 Maccabi Haifa (ISR1)Rostov Arena
 NŠ Mura (SVN1) 15 PSV Eindhoven (NED1)Mestni Štadion Fazanerija (Murska Sobota)
 R Charleroi SC (BEL1) 21 FK Partizan (SRB1)Stade du Pays de Charleroi
 Malmö FF (SWE1) 50 NK Lokomotiva (CRO1)Eleda Stadion
 Rosenborg BK (NOR1) 10 Alanyaspor (TUR1)Lerkendal Stadion
 Beşiktaş JK (TUR1) 11 Rio Ave (POR1)Vodafone Park (İstanbul)
 Rio Ave advances on PKs (4-2) 
 CSKA Sofia (BUL1) 31 B36 Tóshavn (FRO1)Balgarska Armia Stadium
 Riga FC (LVA1) 01 Celtic (SCO1)Skonto Stadions
 Djurgårdens IF (SWE1) 01 CFR Cluj-Napoca (ROU1)Tele2 Arena
 Floriana FC (MLT1) 00 FC Flora (EST1)Ta' Qali National Stadium
 FC Flora advances on PKs (4-2) 
 FC Steaua Bucureşti (ROU1) 02 FC Slovan Liberec (CZE1)Stadionul Marin Anastasovici
 Hapoel Be'er Sheva FC (ISR1) 30 Motherwell FC (SCO1)HaMoshava Stadium
 FK Shkëndija (MKD1) 13 Tottenham (ENG1)Toše Proeski Arena
 Granada (ESP1) 20 FC Lokomotivi Tblisi (GEO1)Estadio Nuevo Los Cármenes
 Standard Liège (BEL1) 21 FK Vojvodina Novi Sad (SRB1)Stade Maurice Dufrasne
 Galatasary (TUR1) 20 HNK Hajduk Split (CRO1)Türk Telecom Arena
 FC København (DEN1) 30 GlKS Piast Gilwice (POL1)Parken Stadium
 APOEL FC (CYP1) 22 HŠK Zrinjski Mostar (BIH1)Neo GSP Stadium
 APOEL FC advances on PKs (4-2) 
 FC Sheriff Tiraspol (MDA1) 11 Dundalk FC (IRL1)Sheriff Stadium (Tiraspol)
 Dundalk FC advances on PKs (5-3) 
 FK Sarajevo (BIH1) 21 Budućnost Podgorica (MNE1)Bilino Polje
 KÍ Klaksvík (FRO1) 61 FC Dinamo Tbilisi (GEO1)Tórsvøllur
 Vfl Wolfsburg (GER1) 20 SFC Desna Chernihiv (UKR1)AOK Stadion
 FC St Gallen (SUI1) 01 AEK Athens (GRE1)Kybunpark
 LASK Linz (AUT1) 70 FK DAC 1904 Dunajská (SVK1)Linzer Stadion
 AC Milan (ITA1) 32 FK Bodø/Glimt (NOR1)Stadio Giuseppe Meazza
 FC Basel (SUI1) 32 Anorthosis Famagusta (CYP1)St Jakob Park
 Legia Warszawa (POL1) 20 KF Drita (KVX1)Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskieg
 HNK Rijeka (CRO1) 20 FC Kolos Kovalivka (UKR1)Stadion HNK Rijeka
 Willem II Tilburg (NED1) 04 Rangers FC (SCO1)Willem II Stadion
 Sporting Portugal (POR1) 10 Aberdeen FC (SCO1)Estádio José Avalade

Second Qualifying Round

DateHome Status RoadVenue
Wed - 16 Sep 2020
 FC Progrès Niedercorn (LUX1) 05 Willem II Tilburg (NED1)Stade Parc des Sports (Déifferdeng)
 Hammarby IF (SWE1) 03 Lech Poznań (POL1)Tele2 Arena
 B36 Tóshavn (FRO1) 22 The New Saints (WAL1)Tórsvøllur
 B36 Tóshavn advances on PKs (5-4) 
Thu - 17 Sep 2020
 FC Kaysar Kyzylorda (KAZ1) 14 APOEL FC (CYP1)Kazhimukan Munaitpasov Stadium
 FK Ventspils (LVA1) 15 Rosenborg BK (NOR1)Ventspils Olimpiskais Stadionā
 FK Renova (MKD1) 01 HNK Hajduk Split (CRO1)Trening centar Petar Miloševski (Skopje)
 KS Teuta Durrës (ALB1) 04 Granada (ESP1)Stadiumi Niko Dovana
 Ararat-Armenia FC (ARM1) 43 CS Fola Esch (LUX1)Republican Stadium
 FC Astana (KAZ1) 01 Budućnost Podgorica (MNE1)Ortalıq Stadion (Almatı)
 Lincoln Red Imps FC (GIB1) 05 Rangers FC (SCO1)Victoria Stadium (Gibraltar)
 KuPS (FIN1) 11 ŠK Slovan Bratislava (SVK1)Savon Sanomat Areena
 KuPS advances on PKs (4-3) 
 FC Botoşani (ROU1) 01 FK Shkëndija (MKD1)Stadionul Municipal-Botoşani
 FK Bodø/Glimt (NOR1) 31 VMFD Žalgiris Vilnius (LTU1)Aspmyra Stadion
 IFK Göteborg (SWE1) 12 FC København (DEN1)Gamla Ullevi
 Neftçi Baku PFK (AZE1) 13 Galatasary (TUR1)Bakı Olympiya Stadionu
 PFC Lokomotiv Plovdiv (BUL1) 12 Tottenham (ENG1)Stadion Lokomotiv (Plovdiv)
 FK Riteriai (LTU1) 15 FC Slovan Liberec (CZE1)LFF Stadium
 NK Olimpija Ljubljana (SVN1) 23 HŠK Zrinjski Mostar (BIH1)Stadion Stožice
 FC Flora (EST1) 21 KR Reykjavíkur (ISL1)A Le Coq Arena
 Djurgårdens IF (SWE1) 21 Europa FC (GIB1)Tele2 Arena
 FC Sfîntul Gheorghe (MDA1) 01 FK Partizan (SRB1)Stadionul Zimbru
 FC Lokomotivi Tblisi (GEO1) 21 Dinamo Moscow (RUS1)Mikheil Meskhis Sakhelobis Stadionis Satadarigo Moedani
 CSKA Sofia (BUL1) 20 Bate Borisov (BLR1)Balgarska Armia Stadium
 KF Laçi (ALB1) 12 Hapoel Be'er Sheva FC (ISR1)Elbasan Arena
 Hibernians FC (MLT1) 01 Fehérvár FC (HUN1)MFA Centenary Stadium (Ta'Qali)
 OFI Crete (GRE1) 01 Apollon Limassol (CYP1)Theodoros Vardinogiannis Stadium
 Gap Connah's Quay (WAL1) 01 FC Dinamo Tbilisi (GEO1)Racecourse Ground
 Maccabi Haifa (ISR1) 21 FC Kairat Almaty (KAZ1)Sammey Ofer Stadium
 Inter Club d'Escaldes (AND1) 01 Dundalk FC (IRL1)Estadi Comunal d'Andorra La Vella
 FK Sileks Kratovo (MKD1) 02 KF Drita (KVX1)Toše Proeski Arena
 FK Kukësi (ALB1) 04 Vfl Wolfsburg (GER1)Air Albania Stadium
 GlKS Piast Gilwice (POL1) 32 TSV Hartberg (AUT1)Stadion Miejski w Gliwicach
 Standard Liège (BEL1) 20 Bala Town FC (WAL1)Stade Maurice Dufrasne
 Aris FC (GRE1) 12 FC Kolos Kovalivka (UKR1)Kleanthis Vikelidis Stadium
 Borac Banja Luka (BIH1) 02 Rio Ave (POR1)Banja Luka City Stadium
 Shamrock Rovers (IRL1) 02 AC Milan (ITA1)Tallaght Stadium
 NŠ Mura (SVN1) 30 Aarhus GF (DEN1)Mestni Štadion Fazanerija (Murska Sobota)
 Viking FK (NOR1) 02 Aberdeen FC (SCO1)SR-Bank Arena
 Coleraine FC (NIR1) 22 Motherwell FC (SCO1)The Showgrounds (Coleraine)
 Motherwell FC advances on PKs (3-0) 
 Servette FC (SUI1) 01 Stade de Reims (FRA1)Stade de Genéve
 NK Osijek (CRO1) 12 FC Basel (SUI1)Stadion Gradski vrt
 Linfield FC (NIR1) 01 Floriana FC (MLT1)Windsor Park (Belfast)
 FK DAC 1904 Dunajská (SVK1) 53 FK Baumit Jablonec (CZE1)MOL Aréna
 FK TSC (SRB1) 45 FC Steaua Bucureşti (ROU1)Gradski Stadion (Senta)
 Budapest Honvéd FC (HUN1) 02 Malmö FF (SWE1)Stadion Hidegkuti Nándor
Fri - 18 Sep 2020
 Riga FC (LVA1) 10 SP Tre Fiori (SMR1)Skonto Stadions

First Qualifying Round

DateHome Status RoadVenue
Tue - 25 Aug 2020
 FK Riteriai (LTU1) 32 Derry City FC (IRL1)LFF Stadium
Wed - 26 Aug 2020
 FC Progrès Niedercorn (LUX1) 30 FK Zeta (MNE1)Stade Parc des Sports (Déifferdeng)
Thu - 27 Aug 2020
 FK Ventspils (LVA1) 21 FC Dinamo-Auto (MDA1)Ventspils Olimpiskais Stadionā
 FC Ordabasy (KAZ1) 12 FC Botoşani (ROU1)Kazhimukan Munaitpasov Stadium
 FC Kairat Almaty (KAZ1) 41 FC Noah (ARM1)Ortalıq Stadion (Almatı)
 KS Teuta Durrës (ALB1) 20 Beitar Jerusalem FC (ISR1)Stadiumi Niko Dovana
 Borac Banja Luka (BIH1) 10 FK Sutjeska Nikšić (MNE1)Banja Luka City Stadium
 FC Dinamo Minsk (BLR1) 02 GlKS Piast Gilwice (POL1)Stadyen Dynama (Minsk)
 Lincoln Red Imps FC (GIB1) 20 Union Titus Péange (LUX1)Victoria Stadium (Gibraltar)
 Neftçi Baku PFK (AZE1) 21 KF Shkupi 1927 (MKD1)Bakcell Arena
 Apollon Limassol (CYP1) 51 FC Saburtalo Tbilisi (GEO1)Neo GSP Stadium
 FK Bodø/Glimt (NOR1) 61 FK Kauno Žalgiris (LTU1)Aspmyra Stadion
 Alashkert FC (ARM1) 01 FK Renova (MKD1)Republican Stadium
 Sumgayıt FC (AZE1) 02 FK Shkëndija (MKD1)Kapital Bank Arena
 NK Olimpija Ljubljana (SVN1) 21 Víkingur Reykjavík FC (ISL1)Stadion Stožice
 Fehérvár FC (HUN1) 11 Bohemians FC (IRL1)MOL Aréna Sóstó
 Fehérvár FC advances on PKs (4-2) 
 SC Gjilani (KVX1) 02 APOEL FC (CYP1)Stadiumi Fadil Vokrri
 Rosenborg BK (NOR1) 42 Breiðablik UBK (ISL1)Lerkendal Stadion
 Hammarby IF (SWE1) 30 Puskás Akadémia FC (HUN1)Tele2 Arena
 Aarhus GF (DEN1) 52 FC Honka (FIN1)Ceres Park
 VMFD Žalgiris Vilnius (LTU1) 20 Paide Linnameeskond (EST1)LFF Stadium
 Malmö FF (SWE1) 20 KS Cracovia (POL1)Eleda Stadion
 FC Vaduz (SUI2) 02 Hibernians FC (MLT1)Rheinpark Stadion
 Keşlə FK (AZE1) 00 KF Laçi (ALB1)ASK Arena
 KF Laçi advances on PKs (5-4) 
 CSKA Sofia (BUL1) 21 Sirens FC (MLT1)Balgarska Armia Stadium
 FC Lokomotivi Tblisi (GEO1) 21 Universitatea Craiova (ROU1)Mikheil Meskhis Sakhelobis Stadionis Satadarigo Moedani
 FH Hafnarfjarðar (ISL1) 02 FK DAC 1904 Dunajská (SVK1)Kaplakrikavöllur
 The New Saints (WAL1) 31 MŠK Žilina (SVK1)Park Hall Stadium
 FC Shakhtyor Salihorsk (BLR1) 00 FC Sfîntul Gheorghe (MDA1)Stadyen Budaŭnik (Stroitel')
 FC Sfîntul Gheorghe advances on PKs (4-1) 
 Hapoel Be'er Sheva FC (ISR1) 30 FC Dinamo Batumi (GEO1)HaMoshava Stadium
 HŠK Zrinjski Mostar (BIH1) 30 FC Differdange 03 (LUX1)Stadion HŠK Zrinjski
 Valletta FC (MLT1) 01 Bala Town FC (WAL1)MFA Centenary Stadium (Ta'Qali)
 B36 Tóshavn (FRO1) 43 FC Levadia Tallinn (EST1)Tórsvøllur
 FK Kukësi (ALB1) 21 PFC Slavia Sofia (BUL1)Air Albania Stadium
 CS Petrocub Hînceşti (MDA1) 02 FK TSC (SRB1)Stadionul Zimbru
 FK Iskra Danilovgrad (MNE1) 01 PFC Lokomotiv Plovdiv (BUL1)Stadion pod Goricom
 Servette FC (SUI1) 30 MFK Ružomberok (SVK1)Stade de Genéve
 FC Steaua Bucureşti (ROU1) 30 Shirak FC (ARM1)Arena Naţională
 NK Maribor (SVN1) 11 Coleraine FC (NIR1)Stadion Ljudski VRT
 Coleraine FC advances on PKs (5-4) 
 Aberdeen FC (SCO1) 60 NSÍ Runavik (FRO1)Pittodrie Stadium
 Motherwell FC (SCO1) 51 Glentoran FC (NIR1)Fir Park Stadium
 FK Partizan (SRB1) 10 FK Rīgas Futbola skola (LVA1)Stadion Partizana
 Budapest Honvéd FC (HUN1) 21 FC Inter Turku (FIN1)Stadion Hidegkuti Nándor
 Shamrock Rovers (IRL1) 22 FC Ilves (FIN1)Tallaght Stadium
 Shamrock Rovers advances on PKs (12-11) 
 Lech Poznań (POL1) 30 Valmiera Glass FK (LVA1)INEA Stadion
Wed - 9 Sep 2020
 Maccabi Haifa (ISR1) 31 FK željezničar Sarajevo (BIH1)Sammey Ofer Stadium
Thu - 10 Sep 2020
 Nõmme Kalju FC (EST1) 04 NŠ Mura (SVN1)Stadion Ferenc Szusza

Preliminary Round

DateHome Status RoadVenue
Wed - 19 Aug 2020
 UE Engordany (AND1) 13 FK Zeta (MNE1)Centre d'Entrenament de la FAF 1
Thu - 20 Aug 2020
 St Joseph's FC (GIB1) 12 B36 Tóshavn (FRO1)Victoria Stadium (Gibraltar)
 NSÍ Runavik (FRO1) 51 Barry Town United FC (WAL1)Runavík Stadium
 FC Santa Coloma (AND1) 00 FK Iskra Danilovgrad (MNE1)Estadi Comunal d'Andorra La Vella
 FK Iskra Danilovgrad advances on PKs (4-3) 
 Glentoran FC (NIR1) 10 HB Tórshavn (FRO1)The Oval
 Coleraine FC (NIR1) 10 SP La Fiorita (SMR1)The Showgrounds (Coleraine)
Fri - 21 Aug 2020
 SP Tre Penne (SMR1) 13 SC Gjilani (KVX1)Stadio Fonte Dell'Ovo
Sat - 22 Aug 2020
 Lincoln Red Imps FC (GIB1) 30 FC Prishtina (KVX1)Victoria Stadium (Gibraltar)
 Due to COVID, FC Prishtina could not field a team, so Lincoln Red Imps FC was awarded a 3-0 win by UEFA.