Copa del Rey
FIFA Region
UEFA
Season
2022-2023
Location
Spain
Abbreviation
ESPCUP1

Summary

The 2022-2023 Copa del Rey (ESPCUP1) is the most prestigious football club tournament in Spain. All 20 teams from La Liga (ESP1) and 22 teams from the Segunda División (ESP2) will participate. The winner of the 2022-2023 ESPCUP1 receives a berth in the Group Stage of the 2023-2024 UEFA Europa League. The Final will be held on 8 May 2023. Real Betis (ESP1) is the defending ESPCUP1 champion.

In all "knockout matches", if a match ends in a tie after regulation time, two 15-minute extra time periods are played. If still tied after extra time, a penalty shoot-out is held. For the Semifinals, if the aggregate score is tied at the end of the 2nd leg, the team with the most away goals advances. If still tied after applying the Away Goals Rule, two 15-minute extra time periods are played. If still tied after extra time, a penalty shoot-out is held.

More Info...

Leagues Pyramid - Spain

Abbrev League # Teams
ESP1 La Liga Santander 20
ESP2 LaLiga 2 (Segunda División) 22
ESP3 Primera División RFEF 40
ESP4 Segunda División RFEF 90
ESP5 Tercera División RFEF 90

Competition Structure

Stage# TeamsNew Teams Entering This RoundTeams From Previous RoundFormat
Preliminary Round2020 Regional Leagues group winnersNone10 Knockout matches
1st Round11016 ESP1 teams, 22 ESP2 teams, 28 ESP3 teams, 30 ESP4 teams, 4 Copa Federacíon Semifinalists10 Preliminary Round winners55 Knockout matches
2nd Round562021–22 Primera División RFEF champion55 winners from 1st Round28 Knockout matches
Round of 32324 ESP1 teams playing in the Supercopa de España28 winners from 2nd Round16 Knockout matches
Round of 1616None16 winners from Round of 328 Knockout matches
Quarterfinals8None8 winners from Round of 164 Knockout matches
Semifinals4None4 winners from Quarterfinals2 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Final2None2 winners from Semifinals1 Knockout match played at a neutral site

2nd Round

DateHome Status RoadVenue
Tue - 20 Dec 2022
 CD Ibiza (ESP4)   SD Eibar (ESP2)Estadio Can Misses - Power Electronic
 Sestao River Club (ESP4)   Athletic Bilbao (ESP1)Estadio Las Llanas
 CD Arnedo (ESP4)   Osasuna (ESP1)Estadio Sendero
 Atlético Saguntino (ESP4)   Rayo Vallecano (ESP1)Estadio Nou Camp de Morvedre
 CD Atlético Paso (ESP4)   Espanyol (ESP1)Campo Municipal de El Paso
 SD Gernika Club (ESP4)   Celta Vigo (ESP1)Estadio Urbieta
 CD Guijuelo (ESP3)   Villarreal (ESP1)Estadio Municipal Luis Ramos
 AD Ceuta (ESP4)   UD Ibiza (ESP2)Estadio Alfonso Murube
 CF Intercity (ESP)   CD Mirandés (ESP2)Polideportivo Sant Joan d'Alacant
 Pontevedra CF (ESP3)   CD Tenerife (ESP2)Pasarón
 CF La Nucía (ESP3)   UD Las Palmas (ESP2)Estadio Camilo Cano
 Real Oviedo (ESP2)   Granada (ESP2)Estadio Carlos Tartiere
 Levante (ESP2)   FC Andorra (ESP2)Estadio Ciudad de València
 CP Cacereño (ESP4)   Girona FC (ESP1)Estadio Príncipe Felipe
 CD Coria (ESP4)   Real Sociedad (ESP1)Estadio La Isla
 Diocesano CF (ESP4)   Getafe (ESP1)Estadio Manuel Sánchez Delgado
 CD Numancia (ESP3)   Sporting Gijón (ESP2)Los Pajaritos
 AD Alcorcón (ESP3)   FC Cartagena (ESP2)Estadio Santo Domingo (Mixco)
 Gimnàstic de Tarragona (ESP3)   Málaga (ESP2)Nou Estadi de Tarragona
 Juventud Torremolinos CF (ESP4)   Sevilla FC (ESP1)Campo Municipal El Pozuelo
 CD Guadalajara (ESP4)   Elche CF (ESP1)Estadio AKRON
 Arenas Club de Getxo (ESP4)   Real Valladolid (ESP1)Estadio Municipal de Gobela
 CD Arenteiro (ESP4)   Atlético Madrid (ESP1)Estadio de Espiñedo
 Real Unión de Irún (ESP3)   Mallorca (ESP1)Estadio Gal
 Mérida AD (ESP3)   Deportivo Alavés (ESP2)Estadio Romano
 UD Logroñés (ESP3)   Albacete Balompié (ESP2)Estadio Las Gaunas
 CD Eldense (ESP4)   Burgos CF (ESP2)Estadio Nuevo Pepico Amat
 Linares Deportivo (ESP3)   Racing Santander (ESP2)Estadio Municipal de Linarejos

1st Round

DateHome Status RoadVenue
Sat - 12 Nov 2022
 UD Barbadás (ESP) 02 Real Valladolid (ESP1)Estadio O Couto
 Fuentes (ESP) 14 Osasuna (ESP1)Campo de Fútbol San Miguel de Fuentes
 CE Manacor (ESP5) 13 FC Andorra (ESP2)Na Capellera
 CD Guijuelo (ESP3) 20 Deportivo La Coruña (ESP3)Estadio Municipal Luis Ramos
 CDA Navalcarnero (ESP3) 13 UD Logroñés (ESP3)Estadio Municipal Mariano González
 UE Olot (ESP3) 04 Levante (ESP2)Camp Municipal d'Olot
 CD Huétor Tájar (ESP5) 03 Albacete Balompié (ESP5)Estadio Municipal Miguel Moranto
 AET 
 SD Gernika Club (ESP4) 00 CD Leganés (ESP2)Estadio Urbieta
 SD Gernika Club advances on PKs (6-5) 
 SD Beasain (ESP4) 23 Sporting Gijón (ESP2)Estado Municipal de Loinaz
 AET 
 Arenas Club de Getxo (ESP4) 10 CD Lugo (ESP2)Estadio Municipal de Gobela
 CD Utrera (ESP4) 01 AD Ceuta (ESP4)Estadio San Juan Bosco
 Racing Rioja CF (ESP4) 02 Gimnàstic de Tarragona (ESP3)Estadio El Salvador
 Sestao River Club (ESP4) 10 Racing de Ferrol (ESP3)Estadio Las Llanas
 CD Guadalajara (ESP4) 21 SD Ponferradina (ESP2)Estadio Pedro Escartín
 Autol (ESP) 06 RCD Mallorca (ESP1)Estadio La Planilla
 Alcora (ESP) 03 Elche CF (ESP1)Ciudad Deportiva del Villarreal
 CP Cacereño (ESP4) 30 Córdoba CF (ESP3)Estadio Príncipe Felipe
 Palencia Cristo Atlético (ESP4) 02 UD Ibiza (ESP2)Estadio La Nueva Balastera
 AET 
 CD Coria (ESP4) 20 CF Fuenlabrada (ESP3)Estadio La Isla
 Santa Amalia (ESP) 09 Villarreal (ESP1)Estadio Francisco de la Hera
 CD Rincón (ESP) 03 Espanyol (ESP1)Estadio La Rosaleda
 Almazan (ESP5) 02 Atlético Madrid (ESP1)Los Pajaritos
Sun - 13 Nov 2022
 CE Manresa (ESP4) 13 Pontevedra CF (ESP3)Estadio El Congost
 Vimenor (ESP5) 02 CD Mirandés (ESP2)Estadio La Vidriera
 CFJ Mollerussa (ESP) 13 Rayo Vallecano (ESP1)Camp Municipal d'Esports (Mollerussa)
 CD Atlético Paso (ESP4) 11 Real Murcia (ESP3)Campo Municipal de El Paso
 Real Murcia advances on PKs (3-2) 
 Juventud Torremolinos CF (ESP4) 22 SD Huesca (ESP2)Campo Municipal El Pozuelo
 Juventud Torremolinos CF advances on PKs (4-2) 
 Diocesano CF (ESP4) 10 Real Zaragoza (ESP2)Estadio Manuel Sánchez Delgado
 Gimnástica de Torrelavega (ESP4) 23 Real Oviedo (ESP2)Estadio El Malecón
 AET 
 Atlético Saguntino (ESP4) 10 SD Amorebieta (ESP)Estadio Nou Camp de Morvedre
 AET 
 CD Arnedo (ESP4) 11 Atlético Baleares (ESP3)Estadio Sendero
 CD Arnedo advances on PKs (4-3) 
 AD Unión Adarve (ESP4) 12 Linares Deportivo (ESP3)Centro Deportivo Municipal Vicente del Bosque
 CD Ibiza (ESP4) 31 CF Rayo Majadahonda (ESP3)Estadio Can Misses - Power Electronic
 Hércules CF (ESP3) 24 CF La Nucía (ESP3)Estadio José Rico Pérez
 AET 
 CD Quintanar del Rey (ESP4) 12 Girona FC (ESP1)Estadio San Marcos
 AET 
 CD Lealtad (ESP3) 02 CD Tenerife (ESP2)Estadio Las Callejas
 Las Rozas CF (ESP3) 03 SD Eibar (ESP2)Estadio Navalcarbón
 Peña Deportiva (ESP3) 11 Málaga (ESP2)Estadio Municipal de Santa Eulària des Riu
 Málaga advances on PKs (8-7) 
 CD Alfaro (ESP4) 01 FC Cartagena (ESP2)Estadio La Molineta
 Recreativo Huelva (ESP3) 00 Burgos CF (ESP2)Estadio Nuevo Colombino
 Burgos CF advances on PKs (4-3) 
 Velarde (ESP) 02 Sevilla FC (ESP1)Estadio Municipal de La Maruca
 Algar (ESP) 16 Celta Vigo (ESP1)Estadio Municipal Cartagonova
 CA Cirbonero (ESP4) 01 CF Intercity (ESP)Estadio San Juan (Pamplona)
 CD Teruel (ESP4) 01 UD Las Palmas (ESP2)Estadio La Pinila
 Coruxo FC (ESP3) 22 CD Eldense (ESP4)Campo do Vao
 CD Eldense advances on PKs (4-2) 
 AD San Juan (ESP4) 02 CD Numancia (ESP3)Estadio San Juan (Pamplona)
 CD Ourense (ESP4) 11 AD Alcorcón (ESP3)Estadio O Couto
 AD Alcorcón advances on PKs (4-2) 
 Yeclano Deportivo (ESP3) 23 Granada (ESP2)Estadio Municipal La Constitució
 Utebo FC (ESP4) 22 Mérida AD (ESP3)Estadio Santa Ana
 Mérida AD advances on PKs (4-3) 
 Club Lleida Esportiu (ESP3) 01 Deportivo Alavés (ESP2)Camp d'Esports de Lleida
 CD San Roque de Lepe (ESP4) 23 Getafe (ESP1)Estadio Ciudad de Lepe
 AET 
 Real Unión de Irún (ESP3) 32 Cádiz CF (ESP1)Estadio Gal
 CD Cazalegas (ESP) 14 Real Sociedad (ESP1)Estadio El Prado (Talavera de la Reina)
 CD Arenteiro (ESP4) 20 UD Almería (ESP1)Estadio de Espiñedo
 UD Alzira (ESP4) 02 Athletic Bilbao (ESP1)Estadio Luis Suñer Picó