Belarusbank-Vysshaya Liga
FIFA Region
UEFA
Season
2022
Location
Belarus
Abbreviation
BLR1

Summary

The Belarusian Premier League (BLR1), or Vysheyshaya Liga, is the top professional division in the Belarus football system. At the end of the 2022 season, the BLR1 teams listed below qualify for the following non-league play:

  • 2023 - 2024 UEFA Champions League - 1st Qualifying Round:
    • 1st place 2022 BLR1 team
  • 2023 - 2024 UEFA Europa Conference League - 2nd Qualifying Round:
    • 2nd and 3rd place 2022 BLR1 teams

The winner of the 2022 Belarusian Cup, typically a BLR1 team, also receives a berth in the 2nd Qualifying Round of the 2023 - 2024 UEFA Europa Conference League.

Leagues Pyramid - Belarus

Abbrev League # of Teams
BLR1 Vysheyshaya Liga
(Belarusian Premier League)
16
BLR2 Belarusian First League 16
BLR3 Belarusian Second League 16

Competition Structure

Season

# of Teams

17 Mar 2022 - 18 Nov 2022  16: BLR1 (13 minimum), BLR2 (3 maximum)

Season Format

The 2022 BLR1 consists of a double round robin format where each BLR1 teams plays Home-Away matches with the other 15 BLR1 teams for a total of 30 regular season matches. Table ranking ties are broken by (1) head-to-head points, (2) head-to-head goal difference, (3) head-to-head goals scored, (4) goal difference, (5) matches won, then (6)) total goals scored.

Playoffs

Not applicable.

Relegation

At the end of the 2022 BLR1 season, the 15th and 16th place BLR1 teams will be relegated to the BLR2, and the 1st and 2nd place BLR2 teams will be promoted to the 2023 BLR1. The 14th place BLR1 team will enter into a Home/Away highest aggregate goals wins Promotion/Relegation Playoff with the 3rd place BLR2 team.


More Info...


 LeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1FC Energetyk-BDU 128 -2-226-2591684 -2-214167944 -0-012927
2FC Dinamo Minsk 127 -4-125-1911851 -4-0765176 -0-1181367
3Bate Borisov 117 -3-124-1951432 -0-1643185 -3-01815213
4FC Shakhtyor Salihorsk 126 -3-321-147764 -0-21282662 -3-19651
5FK Isloch Minsk 125 -4-319-1815372 -3-2999053 -1-110963
6FC Minsk 126 -1-519-1818075 -0-215117451 -1-34711-4
7FC Neman Grodno 124 -6-218-1714373 -3-112108251 -3-16761
8FC Gomel 125 -3-418-1514153 -0-2954172 -3-2910100
9FC Slavia-Mozyr 125 -2-517-2020062 -2-281111063 -0-39990
10FC Slutsk 113 -6-215-1414061 -3-26710-352 -3-09743
11FC Belshina Bobruisk 123 -5-414-1618-271 -2-45612-652 -3-091064
12FC Torpedo-Belaz Zhodino 124 -2-614-1116-541 -1-2457-283 -1-41069-3
13FC Vitebsk 122 -4-610-1118-751 -2-2547-371 -2-45711-4
14FC Arsenal Dzyarzhynsk 121 -4-77-818-1071 -2-45712-550 -2-3216-5
15FK Ruh Brest 121 -3-86-1024-1451 -0-4339-670 -3-43715-8
16FC Dinamo Brest 120 -4-84-822-1470 -4-34612-650 -0-50210-8
2023-2024 UEFACL
2023-2024 UEFAECL
Relegation Playoff
Relegation to BLR2

Fixtures

Fri - 1 Jul 2022
 FC Slavia-Mozyr   FC Shakhtyor SalihorskStadyen Junatsva (Mazyr)
Sat - 2 Jul 2022
 FC Belshina Bobruisk   FC Arsenal DzyarzhynskStadyen Spartak (Bobrujsk)
 FC Dinamo Minsk   FK Isloch MinskStadyen Dynama (Minsk)
Sun - 3 Jul 2022
 FC Vitebsk   FC Dinamo BrestStadyen Central'ny (Vitsyebski)
 FC Gomel   FC Neman GrodnoStadyen Central'ny (Gomel)
Mon - 4 Jul 2022
 FK Ruh Brest   FC MinskStadyen Spartak (Mahilyou)
 FC Torpedo-Belaz Zhodino   FC SlutskStadyen Tarpeda (Zhodino)
Fri - 8 Jul 2022
 FC Shakhtyor Salihorsk   FC SlutskStadyen Budaŭnik (Stroitel')
 FK Isloch Minsk   FC VitebskStadyen Haradski (Maladzyechna)
 FC Energetyk-BDU   FC GomelStadyen RTsOP-BGU
 FC Minsk   Bate BorisovStadion FK Minsk
 FC Arsenal Dzyarzhynsk   FK Ruh BrestStadyen Haradski (Dzyarzhynsk)
Fri - 15 Jul 2022
 FC Belshina Bobruisk   FC Shakhtyor SalihorskStadyen Spartak (Bobrujsk)
 FK Ruh Brest   FC Slavia-MozyrStadyen Junost
 FC Gomel   FC MinskStadyen Central'ny (Gomel)

Results

Wed - 29 Jun 2022
 FC Gomel 10 FC Torpedo-Belaz ZhodinoStadyen Central'ny (Gomel)
Mon - 27 Jun 2022
 FC Energetyk-BDU 11 FK Ruh BrestSOK Olympijskij
Sun - 26 Jun 2022
 FC Dinamo Brest 13 FC Dinamo MinskStadyen DASK Brestski
 FC Minsk 24 FC Belshina BobruiskStadyen Traktar (Minsk)
Sat - 25 Jun 2022
 FC Shakhtyor Salihorsk 01 FC Torpedo-Belaz ZhodinoStadyen Budaŭnik (Stroitel')
 FC Slutsk 02 FC VitebskStadyen Haradski (Slutsk)
 FK Isloch Minsk 11 FC GomelStadyen Haradski (Maladzyechna)
Sun - 19 Jun 2022
 FC Slavia-Mozyr 42 FC MinskStadyen Junatsva (Mazyr)
 FC Gomel 10 FC Dinamo BrestStadyen Central'ny (Gomel)
Sat - 18 Jun 2022
 FC Dinamo Minsk 11 FC SlutskStadyen Dynama (Minsk)
 FK Ruh Brest 13 FC Neman GrodnoStadyen Spartak (Mahilyou)
Fri - 17 Jun 2022
 FC Vitebsk 01 FC Torpedo-Belaz ZhodinoStadyen Central'ny (Vitsyebski)
 FC Belshina Bobruisk 01 FC Energetyk-BDUStadyen Spartak (Bobrujsk)
Sun - 29 May 2022
Sat - 28 May 2022
 FC Shakhtyor Salihorsk 20 FC VitebskStadyen Budaŭnik (Stroitel')