Belarusbank-Vysshaya Liga
FIFA Region
UEFA
Season
2021
Location
Belarus
Abbreviation
BLR1

Summary

The Belarusian Premier League (BLR1), or Vysheyshaya Liga, is the top professional division in the Belarus football system. At the end of the 2021 season, the BLR1 teams listed below qualify for the following non-league play:

  • 2022 - 2023 UEFA Champions League - 1st Qualifying Round:
    • 1st place 2021 BLR1 team
  • 2022 - 2023 UEFA Europa Conference League - 2nd Qualifying Round:
    • 2nd and 3rd place 2021 BLR1 teams

The winner of the 2021 Belarusian Cup, typically a BLR1 team, also receives a berth in the 2nd Qualifying Round of the 2022 - 2023 UEFA Europa Conference League.

Leagues Pyramid - Belarus

Abbrev League # of Teams
BLR1 Vysheyshaya Liga
(Belarusian Premier League)
16
BLR2 Belarusian First League 16
BLR3 Belarusian Second League 16

Competition Structure

Season

# of Teams

11 Mar 2021 - 27 Nov 2021  16: BLR1 (13 minimum), BLR2 (3 maximum)

Season Format

The 2021 BLR1 consists of a double round robin format where each BLR1 teams plays Home-Away matches with the other 15 BLR1 teams for a total of 30 regular season matches. Table ranking ties are broken by (1) head-to-head points, (2) head-to-head goal difference, (3) head-to-head goals scored, (4) goal difference, (5) matches won, then (6)) total goals scored.

Playoffs

Not applicable.

Relegation

At the end of the 2021 BLR1 season, the 15th and 16th place BLR1 teams will be relegated to the BLR2, and the 1st and 2nd place BLR2 teams will be promoted to the 2022 BLR1. The 14th place BLR1 team will enter into a Home/Away highest aggregate goals wins Promotion/Relegation Playoff with the 3rd place BLR2 team.


More Info...


 LeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1FC Shakhtyor Salihorsk 77 -0-021-2041655 -0-0151621422 -0-06422
2Bate Borisov 75 -2-017-156944 -0-01293631 -2-05633
3FC Dinamo Minsk 74 -2-114-114743 -0-1972531 -2-05422
4FC Dinamo Brest 73 -4-013-92730 -3-0311043 -1-010817
5FK Ruh Brest 73 -3-112-128442 -2-0882631 -1-1446-2
6FC Gomel 73 -3-112-106432 -1-0751441 -2-15550
7FK Isloch Minsk 74 -0-312-1111042 -0-2645-132 -0-16761
8FC Torpedo-Belaz Zhodino 73 -1-310-59-432 -0-1633041 -1-2426-4
9FC Vitebsk 71 -5-18-21130 -3-0300041 -2-15211
10FC Minsk 72 -2-38-910-130 -2-1257-242 -0-26431
11FC Slutsk 71 -3-36-59-431 -2-0542240 -1-3117-6
12FC Energetyk-BDU 71 -2-45-68-241 -1-2454130 -1-2114-3
13FC Slavia-Mozyr 71 -1-54-612-641 -1-2445-130 -0-3027-5
14FC Smorgon 71 -1-54-315-1211 -0-0320260 -1-51115-14
15FC Neman Grodno 70 -3-43-39-640 -1-3115-430 -2-1224-2
16FK Sputnik Rechitsa 71 -0-63-316-1340 -0-40212-1031 -0-2314-3
2022-2023 UEFACL
2022-2023 UEFAECL
Relegation Playoff
Relegation to BLR2

Fixtures

Fri - 7 May 2021
 FC Smorgon   FC Neman GrodnoStadyen Junatstva (Smarhon')
 FC Gomel   FC SlutskTrėnirovachny kompleks ABFF Iskusstvennoe pole (Minsk)
Sat - 8 May 2021
 FK Ruh Brest   FK Sputnik RechitsaStadyen DASK Brestski
 FC Minsk   FC VitebskStadyen Traktar (Minsk)
 FC Slavia-Mozyr   FC Dinamo BrestStadyen Junatsva (Mazyr)
Sun - 9 May 2021
 FC Energetyk-BDU   FC Torpedo-Belaz ZhodinoTrėnirovachny kompleks ABFF Iskusstvennoe pole (Minsk)
 FK Isloch Minsk   FC Dinamo MinskTrėnirovachny kompleks ABFF Iskusstvennoe pole (Minsk)
 FC Shakhtyor Salihorsk   Bate BorisovTrėnirovachny kompleks ABFF Iskusstvennoe pole (Minsk)
Thu - 13 May 2021
 Bate Borisov   FK Ruh BrestBorisov Arena
 FC Dinamo Minsk   FC SmorgonStadyen Traktar (Minsk)
 FC Torpedo-Belaz Zhodino   FK Isloch MinskStadyen Tarpeda (Zhodino)
 FC Vitebsk   FC Energetyk-BDUStadyen Central'ny (Vitsyebski)
 FC Slutsk   FC MinskStadyen Haradski (Slutsk)
 FC Dinamo Brest   FC GomelStadyen DASK Brestski
Tue - 18 May 2021
 FC Slavia-Mozyr   FC GomelStadyen Junatsva (Mazyr)
 FC Minsk   FC Dinamo BrestStadion FK Minsk
 FC Energetyk-BDU   FC SlutskStadyen RTsOP-BGU
 FK Isloch Minsk   FC VitebskStadion FK Minsk

Results

Sat - 1 May 2021
 Bate Borisov 10 FC SmorgonStadyen Haradski (Barysaw)
 FK Sputnik Rechitsa 12 FC Shakhtyor SalihorskStadyen Central'ny (Gomel)
 FC Torpedo-Belaz Zhodino 21 FC MinskStadyen Tarpeda (Zhodino)
Fri - 30 Apr 2021
 FC Vitebsk 00 FC GomelStadyen Central'ny (Vitsyebski)
 FC Dinamo Minsk 20 FC Energetyk-BDUStadyen Dynama (Minsk)
 FK Ruh Brest 21 FC Slavia-MozyrStadyen DASK Brestski
Thu - 29 Apr 2021
 FC Slutsk 11 FC Dinamo BrestSlutskyĭ Hosudarstvennyĭ Kolledzh
Sun - 25 Apr 2021
 FC Gomel 11 FC Torpedo-Belaz ZhodinoStadyen Central'ny (Gomel)
 FC Shakhtyor Salihorsk 41 FK Ruh BrestStadyen Shakhtsyor
 FK Isloch Minsk 14 Bate BorisovStadion FK Minsk
Sat - 24 Apr 2021
 FC Minsk 13 FC Dinamo MinskStadion FK Minsk
 FC Energetyk-BDU 11 FC Neman GrodnoStadyen RTsOP-BGU
 FC Dinamo Brest 00 FC VitebskStadyen DASK Brestski
Fri - 23 Apr 2021
 FC Slavia-Mozyr 31 FC SlutskStadyen Junatsva (Mazyr)
 FC Smorgon 20 FK Sputnik RechitsaStadyen Junatstva (Smarhon')
Sun - 18 Apr 2021
 FK Ruh Brest 50 FC SmorgonStadyen DASK Brestski
 FC Dinamo Minsk 12 FC GomelStadyen Traktar (Minsk)
Sat - 17 Apr 2021
 FC Shakhtyor Salihorsk 41 FC Slavia-MozyrTrėnirovachny kompleks ABFF Iskusstvennoe pole (Minsk)
 Bate Borisov 21 FC Energetyk-BDUTrėnirovachny kompleks ABFF Iskusstvennoe pole (Minsk)