Copa Libertadores
FIFA Region
CONMEBOL
Season
2020
Location
South America
Abbreviation
COPALIB

Summary

The 2020 Copa Libertadores is South America's premier club football tournament where top club teams (47 total) from all 10 CONMEBOL F/As (football associations) are represented. It is the equivalent of the UEFA Champions League. The 2020 winner will play in the 2021 Recopa Sudamericana against the winner of the 2020 Copa Sudamericana and in the 2020 FIFA Club World Cup.

Each F/A is given a minimum of 4 berths, while Argentina is given 6 berths, Brazil 8 berths, and Ecuador 5 berths. CSD Independiente (ECU1) won the 2019 Copa Sudamericana and Flamengo (BRA1) won the 2019 Copa Libertadores, so both Ecuador and Brazil received additional berths. Stage entry is based on cummulative historical relative performance of each F/A against the other F/As.

After the Group Stage, the 3rd place teams in each group enter the 2020 Copa Sudamericana Second Stage.

More Info...

2020 Copa Libertadores Berths
F/ACOPALIB
Teams
COPASUD
Teams
Argentina66
Boliva44
Brazil86
Chile44
Colombia44
Ecuador54
Paraguay44
Peru44
Uruguay44
Venezuela44

Competition Structure

Stage# TeamsNew Teams Entering This RoundTeams From Previous RoundFormat
First Stage6 3 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Second Stage163 winners from First Stage8 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Third Stage8None8 winners from Second Stage4 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Group32
  • 2019 Copa Libertadores champion (BRA1)
  • 2019 Copa Sudamericana champion (ECU1)
  • 1st-4th place 2019 ARG1 teams, 2018-2019 Copa Argentina champion
  • 1st place 2018 BOL1 Apertura team, 1st place 2019 BOL1 Clausura team
  • 2nd-6th place 2019 BRA1 teams, 2019 Copa do Brasil champion
  • 1st-2nd place 2019 CHI1 teams
  • 1st place 2019 COL1 Apertura team, 1st place 2019 COL1 Finalización team
  • 1st-2nd place 2019 ECU1 team
  • 2019 Apertura/Clausura champion, best 2019 PAR1 Aggregate Table team not qualified for 2020 Copa Libertadores
  • 1st-2nd place 2019 PER1 teams
  • 1st-2nd place 2019 URU1 teams
  • 1st-2nd place V2019 VEN1 teams
4 winners from Third Stage8 groups of 4 with Home/Away matches against each team in group, top 2 teams with most points (win = 3 pts, draw = 1 pt) in each group advance
Round of 1616None8 group winners, 8 group runners-up8 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Quarterfinals8None8 winners from Round of 164 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Semifinals4None4 winners from Quarterfinals2 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Final2None2 winners from SemifinalsHome/Away matches, highest aggregate goals wins

Final

DateHome Status RoadVenue
Sat - 30 Jan 2021
 Palmeiras (BRA1)   Santos FC (BRA1)Estádio do Maracanã

Semifinals

DateHome Status RoadVenue
AggregateRiver Plate (ARG1) 23 Palmeiras (BRA1) 
05.01.21River Plate (ARG1) 03 Palmeiras (BRA1)Estadio Libertadores de América
12.01.21Palmeiras (BRA1) 02 River Plate (ARG1)Allianz Parque
AggregateBoca Juniors (ARG1) 03 Santos FC (BRA1) 
06.01.21Boca Juniors (ARG1) 00 Santos FC (BRA1)La Bombonera
13.01.21Santos FC (BRA1) 30 Boca Juniors (ARG1)Estádio Urbano Caldeira

Quarterfinals

DateHome Status RoadVenue
AggregateClub Libertad (PAR1) 14 Palmeiras (BRA1) 
08.12.20Club Libertad (PAR1) 11 Palmeiras (BRA1)Estadio Defensores del Chaco (Asunción)
15.12.20Palmeiras (BRA1) 30 Club Libertad (PAR1)Allianz Parque
AggregateGrêmio (BRA1) 25 Santos FC (BRA1) 
09.12.20Grêmio (BRA1) 11 Santos FC (BRA1)Arena do Grêmio
16.12.20Santos FC (BRA1) 41 Grêmio (BRA1)Estádio Urbano Caldeira
AggregateRiver Plate (ARG1) 82 Nacional (URU1) 
10.12.20River Plate (ARG1) 20 Nacional (URU1)Estadio Libertadores de América
17.12.20Nacional (URU1) 26 River Plate (ARG1)Estadio Gran Parque Central
AggregateRacing Club (ARG1) 12 Boca Juniors (ARG1) 
16.12.20Racing Club (ARG1) 10 Boca Juniors (ARG1)El Cilindro
23.12.20Boca Juniors (ARG1) 20 Racing Club (ARG1)La Bombonera

Round of 16

DateHome Status RoadVenue
AggregateAtlético Paranaense (BRA1) 12 River Plate (ARG1) 
24.11.20Atlético Paranaense (BRA1) 11 River Plate (ARG1)Arena da Baixada
01.12.20River Plate (ARG1) 10 Atlético Paranaense (BRA1)Estadio Libertadores de América
AggregateLDU Quito (ECU1) 22 Santos FC (BRA1) 
24.11.20LDU Quito (ECU1) 12 Santos FC (BRA1)Estadio Rodrigo Paz Delgado
01.12.20Santos FC (BRA1) 01 LDU Quito (ECU1)Estádio Urbano Caldeira
 Santos FC advances w/more away goals (2-1) 
AggregateRacing Club (ARG1) 64 Flamengo (BRA1) 
24.11.20Racing Club (ARG1) 11 Flamengo (BRA1)El Cilindro
01.12.20Flamengo (BRA1) 35 Racing Club (ARG1)Estádio do Maracanã
AggregateCSD Independiente (ECU1) 24 Nacional (URU1) 
25.11.20CSD Independiente (ECU1) 00 Nacional (URU1)Estadio Olímpico Atahualpa
02.12.20Nacional (URU1) 42 CSD Independiente (ECU1)Estadio Gran Parque Central
AggregateDelfín SC (ECU1) 18 Palmeiras (BRA1) 
25.11.20Delfín SC (ECU1) 13 Palmeiras (BRA1)Estadio Jocay
02.12.20Palmeiras (BRA1) 50 Delfín SC (ECU1)Allianz Parque
AggregateClub Libertad (PAR1) 51 Club Jorge Wilstermann (BOL1) 
25.11.20Club Libertad (PAR1) 31 Club Jorge Wilstermann (BOL1)Estadio General Pablo Rojas
02.12.20Club Jorge Wilstermann (BOL1) 02 Club Libertad (PAR1)Estadio Félix Capriles
AggregateClub Guaraní (PAR1) 04 Grêmio (BRA1) 
26.11.20Club Guaraní (PAR1) 02 Grêmio (BRA1)Estadio Defensores del Chaco (Asunción)
03.12.20Grêmio (BRA1) 20 Club Guaraní (PAR1)Arena do Grêmio
AggregateInternacional (BRA1) 56 Boca Juniors (ARG1) 
02.12.20Internacional (BRA1) 01 Boca Juniors (ARG1)Estádio Beira-Rio
09.12.20Boca Juniors (ARG1) 55 Internacional (BRA1)La Bombonera

Group Stage

 Group ALeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Flamengo 65 -0-115-148633 -0-09101932 -0-1647-3
2CSD Independiente 64 -0-212-148633 -0-091001031 -0-2348-4
3Junior de Barranquilla 62 -0-46-812-431 -0-2355031 -0-2337-4
4Barcelona SC 61 -0-53-412-830 -0-3027-531 -0-2325-3
Round of 16
COPASUD
DateHome Status RoadVenue
04.03.20Barcelona SC (ECU1) 03 CSD Independiente (ECU1)Estadio Banco Pichincha
 Junior de Barranquilla (COL1) 12 Flamengo (BRA1)Estadio Metropolitano Roberto Meléndez
11.03.20CSD Independiente (ECU1) 30 Junior de Barranquilla (COL1)Estadio Olímpico Atahualpa
 Flamengo (BRA1) 30 Barcelona SC (ECU1)Estádio do Maracanã
17.09.20CSD Independiente (ECU1) 50 Flamengo (BRA1)Estadio Rodrigo Paz Delgado
 Barcelona SC (ECU1) 12 Junior de Barranquilla (COL1)Estadio Banco Pichincha
22.09.20Barcelona SC (ECU1) 12 Flamengo (BRA1)Estadio Banco Pichincha
 Junior de Barranquilla (COL1) 41 CSD Independiente (ECU1)Estadio Metropolitano Roberto Meléndez
30.09.20Flamengo (BRA1) 40 CSD Independiente (ECU1)Estádio do Maracanã
 Junior de Barranquilla (COL1) 02 Barcelona SC (ECU1)Estadio Metropolitano Roberto Meléndez
21.10.20Flamengo (BRA1) 31 Junior de Barranquilla (COL1)Estádio do Maracanã
 CSD Independiente (ECU1) 20 Barcelona SC (ECU1)Estadio Olímpico Atahualpa
 Group BLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Palmeiras 65 -1-016-1721533 -0-091311232 -1-07413
2Club Guaraní 64 -1-113-137632 -1-0761532 -0-16761
3FC Bolívar 61 -1-44-613-731 -0-2355030 -1-2118-7
4Tigre 60 -1-51-317-1430 -1-2126-430 -0-30111-10
Round of 16
COPASUD
DateHome Status RoadVenue
04.03.20Tigre (ARG2) 02 Palmeiras (BRA1)Estadio José Dellagiovanna
 Club Guaraní (PAR1) 20 FC Bolívar (BOL1)Estadio General Pablo Rojas
10.03.20FC Bolívar (BOL1) 20 Tigre (ARG2)Estadio Hernando Siles
 Palmeiras (BRA1) 31 Club Guaraní (PAR1)Allianz Parque
16.09.20FC Bolívar (BOL1) 12 Palmeiras (BRA1)Estadio Hernando Siles
17.09.20Club Guaraní (PAR1) 41 Tigre (ARG2)Estadio Defensores del Chaco (Asunción)
22.09.20Tigre (ARG2) 11 FC Bolívar (BOL1)Estadio José Dellagiovanna
23.09.20Club Guaraní (PAR1) 00 Palmeiras (BRA1)Estadio Defensores del Chaco (Asunción)
30.09.20Palmeiras (BRA1) 50 FC Bolívar (BOL1)Allianz Parque
01.10.20Tigre (ARG2) 13 Club Guaraní (PAR1)Estadio José Dellagiovanna
21.10.20Palmeiras (BRA1) 50 Tigre (ARG2)Allianz Parque
 FC Bolívar (BOL1) 23 Club Guaraní (PAR1)Estadio Hernando Siles
 Group CLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Club Jorge Wilstermann 63 -1-210-85332 -0-1674331 -1-14110
2Atlético Paranaense 63 -1-210-86232 -1-0730331 -0-2356-1
3CA Peñarol 63 -0-39-98133 -0-0972530 -0-3026-4
4CSD Colo-Colo 62 -0-46-39-632 -0-1632130 -0-3007-7
Round of 16
COPASUD
DateHome Status RoadVenue
03.03.20Atlético Paranaense (BRA1) 10 CA Peñarol (URU1)Arena da Baixada
04.03.20Club Jorge Wilstermann (BOL1) 20 CSD Colo-Colo (CHI1)Estadio Félix Capriles
11.03.20CA Peñarol (URU1) 10 Club Jorge Wilstermann (BOL1)Estadio Campeón del Siglo
 CSD Colo-Colo (CHI1) 10 Atlético Paranaense (BRA1)Estadio Monumental David Arrellano
15.09.20Club Jorge Wilstermann (BOL1) 23 Atlético Paranaense (BRA1)Estadio Félix Capriles
 CSD Colo-Colo (CHI1) 21 CA Peñarol (URU1)Estadio Monumental David Arrellano
23.09.20Atlético Paranaense (BRA1) 20 CSD Colo-Colo (CHI1)Arena da Baixada
24.09.20Club Jorge Wilstermann (BOL1) 31 CA Peñarol (URU1)Estadio Félix Capriles
29.09.20CA Peñarol (URU1) 30 CSD Colo-Colo (CHI1)Estadio Campeón del Siglo
 Atlético Paranaense (BRA1) 00 Club Jorge Wilstermann (BOL1)Arena da Baixada
20.10.20CSD Colo-Colo (CHI1) 01 Club Jorge Wilstermann (BOL1)Estadio Monumental David Arrellano
 CA Peñarol (URU1) 32 Atlético Paranaense (BRA1)Estadio Campeón del Siglo
 Group DLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1River Plate 64 -1-113-2161533 -0-091311231 -1-14853
2LDU Quito 64 -0-212-128433 -0-09112931 -0-2316-5
3São Paulo 62 -1-37-1411332 -1-07103730 -0-3048-4
4Deportivo Binacional FC 61 -0-53-325-2231 -0-2328-630 -0-30117-16
Round of 16
COPASUD
DateHome Status RoadVenue
04.03.20LDU Quito (ECU1) 30 River Plate (ARG1)La Casa Blanca (Quito)
05.03.20Deportivo Binacional FC (PER1) 21 São Paulo (BRA1)Estadio Guillermo Briceño Rosamedina
11.03.20River Plate (ARG1) 80 Deportivo Binacional FC (PER1)Estadio Monumental Antonio Vespucio Liberti
 São Paulo (BRA1) 30 LDU Quito (ECU1)Estádio do Morumbi
15.09.20Deportivo Binacional FC (PER1) 01 LDU Quito (ECU1)Estadio Nacional de Lima
17.09.20São Paulo (BRA1) 22 River Plate (ARG1)Estádio do Morumbi
22.09.20LDU Quito (ECU1) 42 São Paulo (BRA1)Estadio Rodrigo Paz Delgado
 Deportivo Binacional FC (PER1) 06 River Plate (ARG1)Estadio Nacional de Lima
29.09.20LDU Quito (ECU1) 40 Deportivo Binacional FC (PER1)Estadio Rodrigo Paz Delgado
30.09.20River Plate (ARG1) 21 São Paulo (BRA1)Estadio Libertadores de América
20.10.20São Paulo (BRA1) 51 Deportivo Binacional FC (PER1)Estádio do Morumbi
 River Plate (ARG1) 30 LDU Quito (ECU1)Estadio Libertadores de América
 Group ELeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Grêmio 63 -2-111-63331 -2-0531232 -0-16321
2Internacional 62 -2-28-86232 -0-1674330 -2-1212-1
3CD Univ Católica 62 -1-37-69-332 -0-1653230 -1-2116-5
4América de Cali 61 -3-26-79-230 -2-1213-231 -1-14660
Round of 16
COPASUD
DateHome Status RoadVenue
03.03.20Internacional (BRA1) 30 CD Univ Católica (CHI1)Estádio Beira-Rio
 América de Cali (COL1) 02 Grêmio (BRA1)Estadio Olímpico Pascual Guerrero
10.03.20CD Univ Católica (CHI1) 12 América de Cali (COL1)Estadio San Carlos de Apoquindo
12.03.20Grêmio (BRA1) 00 Internacional (BRA1)Arena do Grêmio
16.09.20Internacional (BRA1) 43 América de Cali (COL1)Estádio Beira-Rio
 CD Univ Católica (CHI1) 20 Grêmio (BRA1)Estadio San Carlos de Apoquindo
23.09.20América de Cali (COL1) 11 CD Univ Católica (CHI1)Estadio Olímpico Pascual Guerrero
 Internacional (BRA1) 01 Grêmio (BRA1)Estádio Beira-Rio
29.09.20Grêmio (BRA1) 20 CD Univ Católica (CHI1)Arena do Grêmio
 América de Cali (COL1) 00 Internacional (BRA1)Estadio Olímpico Pascual Guerrero
22.10.20Grêmio (BRA1) 11 América de Cali (COL1)Arena do Grêmio
 CD Univ Católica (CHI1) 21 Internacional (BRA1)Estadio San Carlos de Apoquindo
 Group FLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Nacional 65 -0-115-93632 -0-1642233 -0-09514
2Racing Club 65 -0-115-94532 -0-1632133 -0-09624
3Estudiantes de Mérida 61 -1-44-812-431 -0-2357-230 -1-2135-2
4Alianza Lima 60 -1-51-411-730 -1-2125-330 -0-3026-4
Round of 16
COPASUD
DateHome Status RoadVenue
05.03.20Estudiantes de Mérida (VEN1) 12 Racing Club (ARG1)Estadio Metropolitano de Mérida
 Alianza Lima (PER1) 01 Nacional (URU1)Estadio Alejandro Villanueva
12.03.20Nacional (URU1) 10 Estudiantes de Mérida (VEN1)Estadio Gran Parque Central
 Racing Club (ARG1) 10 Alianza Lima (PER1)El Cilindro
16.09.20Estudiantes de Mérida (VEN1) 32 Alianza Lima (PER1)Estadio Metropolitano de Mérida
17.09.20Racing Club (ARG1) 01 Nacional (URU1)El Cilindro
22.09.20Estudiantes de Mérida (VEN1) 13 Nacional (URU1)Estadio Metropolitano de Mérida
23.09.20Alianza Lima (PER1) 02 Racing Club (ARG1)Estadio Alejandro Villanueva
30.09.20Nacional (URU1) 12 Racing Club (ARG1)Estadio Gran Parque Central
 Alianza Lima (PER1) 22 Estudiantes de Mérida (VEN1)Estadio Alejandro Villanueva
21.10.20Racing Club (ARG1) 21 Estudiantes de Mérida (VEN1)El Cilindro
 Nacional (URU1) 20 Alianza Lima (PER1)Estadio Gran Parque Central
 Group GLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Santos FC 65 -1-016-105532 -1-0731233 -0-09743
2Delfín SC 62 -1-37-67-131 -1-1453231 -0-2314-3
3Defensa y Justicia 62 -0-46-810-232 -0-1663330 -0-3027-5
4Club Olimpia 61 -2-35-68-231 -0-2345-130 -2-1223-1
Round of 16
COPASUD
DateHome Status RoadVenue
03.03.20Defensa y Justicia (ARG1) 12 Santos FC (BRA1)Estadio Norberto Tomaghello
04.03.20Delfín SC (ECU1) 11 Club Olimpia (PAR1)Estadio Jocay
10.03.20Santos FC (BRA1) 10 Delfín SC (ECU1)Estádio Urbano Caldeira
11.03.20Club Olimpia (PAR1) 21 Defensa y Justicia (ARG1)Estadio Manuel Ferreira
15.09.20Santos FC (BRA1) 00 Club Olimpia (PAR1)Estádio Urbano Caldeira
17.09.20Defensa y Justicia (ARG1) 30 Delfín SC (ECU1)Estadio Norberto Tomaghello
23.09.20Defensa y Justicia (ARG1) 21 Club Olimpia (PAR1)Estadio Norberto Tomaghello
24.09.20Delfín SC (ECU1) 12 Santos FC (BRA1)Estadio Jocay
01.10.20Club Olimpia (PAR1) 23 Santos FC (BRA1)Estadio Manuel Ferreira
 Delfín SC (ECU1) 30 Defensa y Justicia (ARG1)Estadio Jocay
20.10.20Santos FC (BRA1) 21 Defensa y Justicia (ARG1)Estádio Urbano Caldeira
 Club Olimpia (PAR1) 01 Delfín SC (ECU1)Estadio Manuel Ferreira
 Group HLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Boca Juniors 64 -2-014-101932 -1-0760632 -1-07413
2Club Libertad 62 -1-37-811-331 -0-2358-331 -1-14330
3Caracas FC 62 -1-37-812-431 -1-1434-131 -0-2358-3
4Independiente Medellín 62 -0-46-911-230 -0-3036-332 -0-16651
Round of 16
COPASUD
DateHome Status RoadVenue
03.03.20Caracas FC (VEN1) 11 Boca Juniors (ARG1)Estadio Olímpico de la UCV
 Independiente Medellín (COL1) 12 Club Libertad (PAR1)Estadio Atanasio Giradot
10.03.20Club Libertad (PAR1) 32 Caracas FC (VEN1)Estadio General Pablo Rojas
 Boca Juniors (ARG1) 30 Independiente Medellín (COL1)La Bombonera
16.09.20Independiente Medellín (COL1) 23 Caracas FC (VEN1)Estadio Atanasio Giradot
17.09.20Club Libertad (PAR1) 02 Boca Juniors (ARG1)Estadio General Pablo Rojas
23.09.20Caracas FC (VEN1) 21 Club Libertad (PAR1)Estadio Olímpico de la UCV
24.09.20Independiente Medellín (COL1) 01 Boca Juniors (ARG1)Estadio Atanasio Giradot
29.09.20Boca Juniors (ARG1) 00 Club Libertad (PAR1)La Bombonera
30.09.20Caracas FC (VEN1) 02 Independiente Medellín (COL1)Estadio Olímpico de la UCV
22.10.20Boca Juniors (ARG1) 30 Caracas FC (VEN1)La Bombonera
 Club Libertad (PAR1) 24 Independiente Medellín (COL1)Estadio General Pablo Rojas

3rd Round

DateHome Status RoadVenue
AggregateIndependiente Medellín (COL1) 11 CA Tucumán (ARG1) 
18.02.20Independiente Medellín (COL1) 10 CA Tucumán (ARG1)Estadio Atanasio Giradot
25.02.20CA Tucumán (ARG1) 10 Independiente Medellín (COL1)Estadio Monumental José Fierro
 Independiente Medellín advances on PKs (4-2) 
AggregateBarcelona SC (ECU1) 50 Cerro Porteño (PAR1) 
19.02.20Barcelona SC (ECU1) 10 Cerro Porteño (PAR1)Estadio Banco Pichincha
26.02.20Cerro Porteño (PAR1) 04 Barcelona SC (ECU1)Estadio General Pablo Rojas
AggregateDeportes Tolima (COL1) 01 Internacional (BRA1) 
19.02.20Deportes Tolima (COL1) 00 Internacional (BRA1)Estadio Manuel Murillo Toro
26.02.20Internacional (BRA1) 10 Deportes Tolima (COL1)Estádio Beira-Rio
AggregateCD Palestino (CHI1) 13 Club Guaraní (PAR1) 
20.02.20CD Palestino (CHI1) 01 Club Guaraní (PAR1)Estadio San Carlos de Apoquindo
27.02.20Club Guaraní (PAR1) 21 CD Palestino (CHI1)Estadio General Pablo Rojas

2nd Round

DateHome Status RoadVenue
AggregateClub Univ de Chile (CHI1) 02 Internacional (BRA1) 
04.02.20Club Univ de Chile (CHI1) 00 Internacional (BRA1)Estadio Nacional Julio Martínez Prádanos
11.02.20Internacional (BRA1) 20 Club Univ de Chile (CHI1)Estádio Beira-Rio
AggregateIndependiente Medellín (COL1) 42 Deportivo Táchira FC (VEN1) 
04.02.20Independiente Medellín (COL1) 40 Deportivo Táchira FC (VEN1)Estadio Atanasio Giradot
11.02.20Deportivo Táchira FC (VEN1) 20 Independiente Medellín (COL1)Estadio Polideportivo de Pueblo Nuevo
AggregateCSD Macará (ECU1) 02 Deportes Tolima (COL1) 
04.02.20CSD Macará (ECU1) 01 Deportes Tolima (COL1)Estadio Bellavista
11.02.20Deportes Tolima (COL1) 10 CSD Macará (ECU1)Estadio Manuel Murillo Toro
AggregateUniversitario Deportes (PER1) 12 Cerro Porteño (PAR1) 
05.02.20Universitario Deportes (PER1) 11 Cerro Porteño (PAR1)Estadio Monumental (Lima)
12.02.20Cerro Porteño (PAR1) 10 Universitario Deportes (PER1)Estadio General Pablo Rojas
AggregateCerro Largo FC (URU1) 26 CD Palestino (CHI1) 
05.02.20Cerro Largo FC (URU1) 11 CD Palestino (CHI1)Estadio Domingo Burgueño Miguel
12.02.20CD Palestino (CHI1) 51 Cerro Largo FC (URU1)Estadio Nacional Julio Martínez Prádanos
AggregateClub The Strongest (BOL1) 22 CA Tucumán (ARG1) 
05.02.20Club The Strongest (BOL1) 20 CA Tucumán (ARG1)Estadio Hernando Siles
12.02.20CA Tucumán (ARG1) 20 Club The Strongest (BOL1)Estadio Monumental José Fierro
 CA Tucumán advances on PKs (6-5) 
AggregateClub Guaraní (PAR1) 22 Corinthians (BRA1) 
05.02.20Club Guaraní (PAR1) 10 Corinthians (BRA1)Estadio General Pablo Rojas
12.02.20Corinthians (BRA1) 21 Club Guaraní (PAR1)Arena Corinthians
 Club Guaraní advances w/more away goals 
AggregateBarcelona SC (ECU1) 52 Sporting Cristal (PER1) 
06.02.20Barcelona SC (ECU1) 40 Sporting Cristal (PER1)Estadio Banco Pichincha
13.02.20Sporting Cristal (PER1) 21 Barcelona SC (ECU1)Estadio Nacional de Lima

1st Round

DateHome Status RoadVenue
AggregateCarabobo FC (VEN1) 12 Universitario Deportes (PER1) 
21.01.20Carabobo FC (VEN1) 11 Universitario Deportes (PER1)Estadio CTE Cachamay
28.01.20Universitario Deportes (PER1) 10 Carabobo FC (VEN1)Estadio Monumental (Lima)
AggregateCD San José (BOL1) 05 Club Guaraní (PAR1) 
22.01.20CD San José (BOL1) 01 Club Guaraní (PAR1)Estadio Jesús Bermúdez
29.01.20Club Guaraní (PAR1) 40 CD San José (BOL1)Estadio Luís Alfonso Giagni
AggregateCA Progreso (URU1) 15 Barcelona SC (ECU1) 
22.01.20CA Progreso (URU1) 02 Barcelona SC (ECU1)Estadio Parque Alfredo Victor Viera
29.01.20Barcelona SC (ECU1) 31 CA Progreso (URU1)Estadio Banco Pichincha