Belarusbank-Vysshaya Liga
FIFA Region
UEFA
Season
2020
Location
Belarus
Abbreviation
BLR1

Summary

The Belarusian Premier League (BLR1), or Vysheyshaya Liga, is the top professional division in the Belarus football system. At the end of the 2020 season, the BLR1 teams listed below qualify for the following non-league play:

  • 2021 - 2022 UEFA Champions League - 1st Qualifying Round:
    • 1st place 2020 BLR1 team
  • 2021 - 2022 UEFA Europa Conference League - 2nd Qualifying Round:
    • 2nd and 3rd place 2020 BLR1 teams

The winner of the 2020 Belarusian Cup, typically a BLR1 team, also receives a berth in the 2nd Qualifying Round of the 2021 - 2022 UEFA Europa Conference League.

Leagues Pyramid - Belarus

Abbrev League # of Teams
BLR1 Vysheyshaya Liga
(Belarusian Premier League)
16
BLR2 Belarusian First League 16
BLR3 Belarusian Second League 16

Competition Structure

Season

# of Teams

19 Mar 2020 - 28 Nov 2020  16: BLR1 (14 minimum), BLR2 (2 maximum)

Season Format

The 2020 BLR1 consists of a double round robin format where each BLR1 teams plays Home-Away matches with the other 15 BLR1 teams twice, for a total of 20 regular season matches. Table ranking ties are broken by (1) head-to-head points, (2) head-to-head goal difference, (3) head-to-head goals scored, (4) goal difference, (5) matches won, then (6)) total goals scored.

Playoffs

Not applicable.

Relegation

At the end of the 2020 BLR1 season, the 15th and 16th place BLR1 teams will be relegated to the BLR2, and the 1st and 2nd place BLR2 teams will be promoted to the 2021 BLR1. The 14th place BLR1 team will enter into a Home/Away highest aggregate goals wins Promotion/Relegation Playoff with the 3rd place BLR2 team.


More Info...


Relegation Playoffs

DateHome Status RoadVenue
AggregateFC Krumkachy Minsk (BLR2) 00 FC Slutsk (BLR1) 
14.12.20FC Krumkachy Minsk (BLR2)   FC Slutsk (BLR1)SOK Olympijskij
18.12.20FC Slutsk (BLR1)   FC Krumkachy Minsk (BLR2)Stadyen Haradski (Slutsk)

 LeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1FC Shakhtyor Salihorsk 3017 -8-559-572136159 -3-33032923158 -5-229251213
2Bate Borisov 3017 -7-658-653233159 -3-330331419158 -4-328321814
3FC Torpedo-Belaz Zhodino 3016 -8-656-553718159 -3-33024159157 -5-32631229
4FC Dinamo Brest 3017 -3-1054-634023159 -1-528342212158 -2-526291811
5FC Neman Grodno 3016 -5-953-412912159 -2-42920119157 -3-52421183
6FC Dinamo Minsk 3016 -4-1052-382513159 -2-42917107157 -2-62321156
7FK Isloch Minsk 3013 -6-1145-47461158 -4-32829218155 -2-8171825-7
8FK Ruh Brest 3011 -11-844-573819154 -5-61722220157 -6-227351619
9FC Slavia-Mozyr 3010 -9-1139-4149-8155 -6-4211819-1155 -3-7182330-7
10FC Energetyk-BDU 3011 -5-1438-4346-3155 -3-7182629-3156 -2-72017170
11FC Minsk 3011 -5-1438-4557-12157 -3-52425250154 -2-9142032-12
12FC Vitebsk 308 -12-1036-3038-8156 -6-32417134152 -6-7121325-12
13FC Gorodeya 308 -7-1531-3048-18154 -4-7161824-6154 -3-8151224-12
14FC Slutsk 298 -3-1827-3155-24144 -3-7151620-4154 -0-11121535-20
15FC Belshina Bobruisk 305 -6-1921-3471-37152 -2-1181842-24153 -4-8131629-13
16FK Smolevichy 293 -5-2114-2772-45153 -2-10111841-23140 -3-113931-22
Relegation Playoff
Relegation to BLR2
UEFAECL
UEFACL

Results

Sat - 28 Nov 2020
 FC Slutsk PSPD FK SmolevichyStadyen Haradski (Slutsk)
 FC Dinamo Brest 31 FC Neman GrodnoStadyen DASK Brestski
 FK Isloch Minsk 22 FC GorodeyaStadyen Traktar (Minsk)
 FC Vitebsk 23 FC Torpedo-Belaz ZhodinoStadyen Central'ny (Vitsyebski)
 FC Shakhtyor Salihorsk 42 FC MinskStadyen Budaŭnik (Stroitel')
 FC Belshina Bobruisk 37 FK Ruh BrestStadyen Spartak (Bobrujsk)
 FC Dinamo Minsk 00 Bate BorisovStadyen Dynama (Minsk)
 FC Slavia-Mozyr 21 FC Energetyk-BDUStadyen Junatsva
Sun - 22 Nov 2020
 FC Energetyk-BDU 23 FC Dinamo MinskStadyen Haradski (Maladzyechna)
 FK Ruh Brest 12 FC Shakhtyor SalihorskStadyen DASK Brestski
 FC Minsk 22 FC VitebskStadyen Traktar (Minsk)
 FC Torpedo-Belaz Zhodino 20 FK Isloch MinskStadyen Tarpeda (Zhodino)
 FC Gorodeya 14 FC Dinamo BrestStadyen Haradzeya
 FC Neman Grodno 10 FC SlutskNeman Stadium
 FK Smolevichy 03 FC Slavia-MozyrStaden Ozernyj
Sun - 8 Nov 2020
 FC Slavia-Mozyr 01 FC Dinamo MinskStadyen Junatsva
 FC Belshina Bobruisk 15 FC Energetyk-BDUStadyen Spartak (Bobrujsk)
Sat - 7 Nov 2020
 FC Shakhtyor Salihorsk 11 Bate BorisovStadyen Budaŭnik (Stroitel')